Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Фон дер Лајен: Македонскиот јазик е вашиот јазик, предлогот го почитува вашиот национален идентитет

  Вашата држава е на пат да станете членка на ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во денешното обраќање во македонското Собрание. „И сега, конечно, би можеле да бидете на прагот на еден одлучувачки чекор напред. Овде сум оти верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка иднина […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Чист македонски јазик, директно во преговарачката рамка

  “Македонскиот јазик е чист во европскиот предлог, чист. Нема никакви фусноти, дополнувања, астерикси итн. Чист македонски јазик, директно во преговарачката рамка. Унилатералните изјави, се забелешки со кои бугарската страна изјавува нешто и ние изјавуваме нешто друго. И тука се затвора таа приказна. Правно-формално, тие едностраните изјави немаат никакво влијание врз процесот. Со таа унилатерална […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Никој не смее да преговара за јазикот и идентитетот

  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за Клик Плус изјави дека никој апсолутно не смее и не може да преговара ниту за идентитетот, ниту за македонскиот јазик во оваа држава. Ниту сегашната, ниту која било идна власт. „Тоа треба да ни биде јасно на сите. Идентитетот, јазикот, културата, посебноста на македонскиот народ, се нешто, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека прашањето на македонскиот јазик е решено и дека треба да се „демонтираат“ сите лаги поврзани со него. Османи тврди дека во рамката што треба да биде потпишана со Европската унија, ќе стои дека Северна Македонија ќе го преведе законодавството на македонски јазик исто како […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на ЕУ и нема никакви фусноти!

  “Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог. Сакам да бидам кристално јасен: македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа со овој предлог. Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на Европската Унија. Нема никакви фусноти и дополнувања, тоа се лаги”, изјави премиерот Димитар Ковачевски.   “Нашата […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик мора да биде чист во преговарачката рамка

  Премиерот Димитар Ковачевски, во врска со францускиот предлог одговарајќи на новинарско прашање, рече дека искусни експерти и дипломати од Министерството за надворешни работи прават анализа на предлог документи согласно своите надлежности, пристап на информации, меѓутоа нема да го коментираме и нема да биде предмет нормално на дискусија затоа што се уште не е предлог […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Идентитетот и јазикот не биле и нема да бидат предмет на разговор

  Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21, на темата околу заострувањето на реториката и на македонска и на бугарска страна по отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, истакна дека по прашање на унапредување на македонско-бугарските односи договор е можен единствено кога ќе има сеопфатно решение што ќе […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Денес сме Македонци за целиот свет со признаен македонски јазик и идентитет

  Претседателот на Владата Зоран Заев, на седница во Парламентот изјави дека земјава 30 години тапкаше во место, додека светот одеше напред. „Денес, Македонците се Македонци за целиот свет. До пред Преспанскиот договор беа Македонци за дома, а за светот бевме ФИРОМ и Фиромци. Во Преспа е впишано македонски, македонски јазик, македонски народ, македонско, Македонци […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски за “Политика”: За македонскиот идентитет не може да се преговара

  Македонскиот идентитет и јазик не се, ниту пак би можеле да бидат предмет на какви било преговори. Нашиот идентитет и македонскиот јазик се резултат на културен и научен факт, резултат на долгогодишниот историски и културен развој. Впрочем, процесот на развојот на нашиот идентитет и јазик по ништо не се разликува од развојот на јазиците […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Совет на амбасадори: Бугарија наметна трговија со македонскииот идентитет и јазик и со факти од историјата

  Советот на амбасадори го истакнува уште еднаш ставот дека на последните денови на неприфатлив начин се доведуваат во прашање односот и соработката меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија со објаснувачкиот Меморандум упатен од бугарска страна до членките на ЕУ пред започнувањето на првата меѓувладина конференција во декември оваа година, со која фактички ќе […]