Вести Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Бугарски есксперти за сигурноста на патот и поставените знаци

  По вчерашната автобуска несреќа во близина на бугарскиот град Перник, експерти и искусни возачи коишто ја користат делницата на автопатот „Струма“ поставуваат многу прашања за сообраќајната безбедност и знаците на патот. Димитар Илиев, експерт по патна безбедност за bTV Novinite, утрово ја анализираше патната делница. Тој рече дека е многу важно да се поставиме на […]

Вести Македонија Ударни вести

Бугарски експерти: Чудно е што нема сведоци на катастрофата и нема траги на кочење

  Претседателот на Синдикатот на возачи за авто-мото обука Јонко Иванов во интервју за „BulgariaOnAir“ по повод трагичната несреќа во која загинаа 45 лица на автопатот „Струма“ рече дека станува збор за пат со многу кривини, со спуштања и искачувања. Тој вели дека не станува збор за автопат, туку за експресен пат со максимална брзина на движење […]