Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски до СОНК: Брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност

  Премиерот Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност. „Успеавме да постигнеме значаен договор за вработените во образованието и покачување на платите од дури 15%, почнувајќи од септемвриската плата. Ова зголемување на платите е најголемото досега и заедно со досегашните 21% зголемување е историски најголемата […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски во работна посета на Кралството Белгија и ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска е во еднодневна работна посета на Кралството Белгија и ЕУ. Во Брисел премиерот Ковачевски ќе оствари билатерална средба со премиерот на Кралството Белгија, Александар де Кро. Работната посета на претседателот на Владата Димитар Ковачевски ќе продолжи со средба со потпретседателот на Европската Комисија и висок претставник за надворешна […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-г.г. Стефан: Историската одлука на Вселенската Патријаршија е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска оствари средба со Архиепископот Охридски и Македонски и поглавар Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан.     На средбата премиерот Ковачевски му честиташе за радосната веста за одлуката на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија со која Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се прима во евхаристичко […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Управни одбори на јавни претпријатија генерираат загуби, а имаат повисоки плати од претседателот

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во интервју за ТВ 21 истакна дека е отпочнат процес за реформа во администрацијата и дека веќе има пилот министерства каде што ќе започне реорганизација и унапредување на процесите. „Веќе е отворен процес на усогласување на општиот колективен договор со цел за дефинирање прво на износ на средства кои […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Идентитетот и јазикот не биле и нема да бидат предмет на разговор

  Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21, на темата околу заострувањето на реториката и на македонска и на бугарска страна по отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, истакна дека по прашање на унапредување на македонско-бугарските односи договор е можен единствено кога ќе има сеопфатно решение што ќе […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска имаше свое обраќање на настанот по повод Денот на македонскиот јазик.     „Јазикот е наша татковина“! Со оваа порака, основоположникот на современиот македонски јазик, Блаже Конески, ни остави завет за негово чување, негување и унапредување, како еден од столбовите на нашиот идентитет. Прогласувањето на 5 мај за […]

Вести Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик е во сржта на македонскиот идентитет и посебност

  Премиерот Димитар Ковачевски, преку социјалните мрежи се обрати по повод Денот на македонскиот јазик, 5-ти мај. “5 мај е Денот на македонскиот јазик. Денеска им оддаваме почит на сите оние кои го создавале писмениот, литературен, стандарден македонски јазик.   Нашиот долг кон идните генерации е да го негуваме и да го шириме. Македонскиот јазик […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Силна поддршка од САД за регионалните економско-енергетски иницијативи

  Премиерот Димитар Ковачевски во пресрет на свечената церемонија на започнување на реализацијата на изградбата на терминалот за течен природен гас во Александруполи, оствари средба со амбасадорот на САД во Грција Џефри Пајат, како и со амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз.     На средбата присуствуваа и министерот за животна средина […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Нашиот фокус е ставен на економскиот развој и финансиската поддршка за семејствата

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска се обрати на Форумот 100 дена Влада на кој низ форматот прашања и одговори, заедно со вицепремиерите и министрите, ги презентираа остварувањата во овој период од работата на извршната власт. Премиерот Ковачевски ги образложи постигнувањата зацртани во Програмата на Владата во првите 100 дена во однос на приоритетите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и моментот е сега

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување и соседска политика на ЕУ.     На состанокот е разговарано за актуелни прашања поврзани со предизвиците од војната во Украина и за европерспективите на […]