Вести Македонија Ударни вести

„Гарантирана цена” за соковите, водата и пивото, пониска маржа за овошјето и зеленчукот

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски на прес-конференција говореше за новите одлуки донесени на денешната владина седница, кои се однесуваат на намалување на цената на одделни производи во трговијата на големо и на мало. Со денешната Одлука на Влада на листата со „гарантирана цена“, влегуваат и безалкохолните пијалаци, газираната и негазираната вода и пивото. Владата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник на САД, Ескобар, е […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на Прием во чест на 50-годишното членство на Германија во ОН

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, присуствуваа на прием организиран во чест на 50-годишното членство на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк.     На приемот е реафирмирано значењето на Германија како одговорен партнер на Организацијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски – Шолц: Германија ја очекува Северна Македонија во ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, имаше куса средба со германскиот канцелар, Олаф Шолц, во рамки на настанот за одбележување на 50-годишнината од членството на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк. Премиерот Ковачевски му го честиташе на канцеларот Шолц јубилејното членство на Германија во ОН и големиот придонес […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Ковачевски во работна посета на САД

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски е во неколкудневна работна посета на Соединетите Американски Држави. Со премиерот Ковачевски во САД е и заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ. Во рамки на посетата, премиерот Ковачевски ќе оствари значајни средби во Њујорк со високи претставници на Стејт Департментот, на Светскиот економски форум и […]

Вести Македонија Ударни вести

Сигурна европска иднина значи политичка и економска стабилност за Северна Македонија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во рамки на третиот Скопски економски и финансиски форум (СЕФФ) оствари средба со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан. На средбата на која присуствуваше и евроамбасадорот Дејвид Гир, во фокус на разговорите беа евро-интегративните процеси на Северна Македонија и важноста од претстојниот процес на усвојување на уставните измени. […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Сарацин: Одлуката за уставните измени е одлука да се биде дел од ЕУ

  Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин.  На средбата, специјалниот претставник Сарацин ја потврди силната поддршка на германската Влада за натамошниот напредок на Северна Македонија на евро-интеграцискиот пат и ги реафирмираше заложбите и очекувањата на Германија државата да продолжи забрзано во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Нема да има пардон за никого, по 20 години се расчистува криминал на Онкологија

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, одговори на новинарско прашање во врска со случувањата во ЈЗУ Универзитетска клиниката за радиотерапија и онкологија. „После 20 години од сè што се изнаслушавме во државата, што се случува во голем број на сектори, а особено во здравствениот сектор, за прв пат МВР и Обвинителството влегоа и направија акција […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: РС Македонија е прва земја од Западен Балкан која ќе стане членка на ЕУ до 2030

  „Самиот процес на членство за секоја земја ќе биде различен, во зависност од спроведените реформи и усогласувањето со европското законодавство“, рече во интервју за „Вести Плус“ на Канал 5 телевизија, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски.      Премиерот истакна дека Северна Македонија е првата земја од регионот на Западен Балкан која предничи во подготвеноста […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски – Трудо: Северна Македонија може секогаш да смета на Канада

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со премиерот на Канада, Џастин Трудо. На разговорот присуствуваше и министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Премиерот Ковачевски изрази задоволство што токму денес во посета на нашата земја е министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли, што говори за активниот и континуиран дијалог меѓу нашите […]