Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамките на работна посета на Њујорк, се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На состанокот на премиерот Ковачевски со високиот претставник на САД, Ескобар, е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Ескобар: Евроинтеграциите се клучни за перспективите на Северна Македонија

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби, прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања, Бујар Османи, министер за надворешни работи, Кренар Лога, министер за правда, како и министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, се […]

Вести Македонија Ударни вести

Стејт департмент: Ескобар се надева на продуктивни дискусии во Скопје

  Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Северна Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски, на барањето коментар за реакцијата на опозицијата пред посетата на Ескобар на Скопје. – Ескобар патува во […]

Вести Македонија Ударни вести

Габриел Ескобар доаѓа во Скопје

  Заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар утре доаѓа во посета на Северна Македонија, каде ќе има средба со претседателот Стево Пендаровски, потврдија за МИА од кабинетот на шефот на државата. Предвидено е да има средба и со премиерот Димитар Ковачевски, како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Доаѓањето на Ескобар на Скопје […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ескобар: Северна Македонија стори сè за пристапни преговори со ЕУ

  Северна Македонија стори сѐ за да се отвори првата врата од пристапните преговори со Европската Унија, изјави Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан во интервју за Атлантскиот совет дадено на почетокот од месецот. Тој кажа дека верува оти оваа Влада има волја и дека луѓето во Македонија имаат капацитет […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Поддршката од САД е клучна за развојот на нашата земја

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски оствари средба со претставникот на Стејт Департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На средбата разговараа за актуелната состојба во регионот и во државата, но и за тоа како локалната самоуправа придонесува во евроатлантската интеграција. Високиот американски дипломат укажа дека Северна Македонија е голем билатерален партнер и извонреден сојузник […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Ескобар: Со САД стоиме рамо до рамо како стратешки партнер во интегративните процеси

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски за време на Економскиот форум Делфи во Грција, оствари средба со заменик-помошникот на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На средбата Ковачевски и Ескобар разговараа за актуелната состојба во светски рамки, кризата предизвикана од воената агресија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза евроинтеграција на Северна Македонија

  „САД и Северна Македонија не споделуваат само заеднички интерес туку и заеднички вредности”, изјави заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар на денешната прес-конференција.     “Би сакал да ја искажам нашата благодарност на Северна Македонија за континуираната поддршка и придонес во НАТО и сакам да ја пренесам силната поддршката од администрацијата на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба на Пендаровски со американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар

  Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави.     На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи помеѓу Република Северна Македонија и САД, како и за состојбите во регионот. Претседателот Пендаровски оцени дека двете држави во континуитет негуваат продуктивен политички дијалог и изрази уверување […]