Вести Македонија Ударни вести

Средба Џафери-Седерфелд, претседателка на Парламентарното Собрание на ОБСЕ

  Претседателот Талат Џафери, денеска оствари средба со Маргарета Седерфелд, претседателка на Парламентарното Собрание на ОБСЕ, при што искажа особено задоволство од посетата која се реализира во пресрет на претседавањето на Република Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Тој изрази надеж дека посетата во голема мера ќе придонесе за зајакнувањето на соработката меѓу идното […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Високата претставничка на ОБСЕ брифирана за состојбата на новинарите во Македонија

  Во рамки на официјалната посета на Високата претставничка на ОБСЕ за слобода на медиумите г-ѓа Тереза Рибеиро се одржа средба со претставници на новинарските и медиумските организации. На работната средба од претставниците на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Македонскиот институт на медиуми (МИМ) беше укажано дека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи во Виена ги претстави приоритетите за претседавањето со ОБСЕ во 2023 година

  Денес, во Виена, министерот за надворешни работи Бујар Османи ја претстави приоритетната рамка на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Зборувајќи пред амбасадорите во рамки на Постојаниот совет на ОБСЕ, МНР Османи ја образложи рамковната платформа на претседавањето во 2023 година. Информирајќи ги амбасадорите за нашите приоритетни цели и проекции за претседавањето, […]

Вести Македонија

Доделени наградите на СЕММ и ОБСЕ за најдобри новинарски стории

  Советот за етика во медиумите (СЕММ) денеска, преку видео-обраќање на Фејсбук, ги соопшти наградите за најдобрите новинарски стории за инклузивно известување за различностите и предизвиците во образованието.   Првата награда ја освоија Ана Цветковска, Борис Куноски и Ангела Рајчевска, од редакцијата на МИА, за сторијата на тема „Децата упатени во воспитно-поправен дом лишени од задолжителното образование“. Сторијата беше обработена преку серијал од текстови […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Северна Македонија е подготвена да го преземе претседавањето со ОБСЕ во 2023 година

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска прими висока делегација од ОБСЕ предводена од високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Каират Абдрахманов, придружуван од Шефот на мисијата на ОБСЕ во Северна Македонија амбасадорот Клеменс Која. На средбата Високиот комесар му упати срдечни честитки на премиерот Ковачевски по повод стапувањето на […]

Вести Македонија Ударни вести

Донацијата на техничка опрема за МВР од ОБСЕ

  Денеска во Полицискиот центар за обука „Идризово“, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје Клеменс Која ја промовираа новата компјутерска опрема вредна околу 95 илјади евра, која се состои од лаптоп компјутери и техничка опрема кои ќе помогнат во унапредувањето на онлајн-наставата и учењето наменета за Центарот […]