Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Заев и Алексис Ципрас ја добија Хесенската награда за мир

  Претседателот на Покраинскиот парламент на Хесен – СР Германија – Борис Рајн на специјална церемонија им ја додели Хесенската наградата за мир за 2020 на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер Алексис Ципрас.     Заради пандемијата со КОВИД-19, наградата за мир од Хесен на Фондацијата Алберт Освалд, оваа година се додели за […]

Вести Изјави

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот

-“Сакам да им честитам и на Скопје и на Атина и да ги пофалам премиерот Ципрас и премиерот Заев за нивната храброст и силно лидерство, успевајќи спорот за името да го остават во минатото. Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот за пристапување, по што Скопје ќе учествува на два состаноци на НАТО како […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бушамауи и официјално ги предложила Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир за 2019

Премиерот Зоран Заев, примил писмо од Уидед Бушамауи, добитничка на Нобеловата награда за мир во 2015 година, со кое го известува дека и официјално испратила писмо до Комитетот за Нобеловата награда за мир со номинација тој и грчкиот премиер Ципрас да бидат кандидати за оваа награда, за 2019 година. „Во писмото, со изрази на најдлабоко почитување, […]