Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Трајковски: Граѓаните пријавуваат нерегуларности, изречени казни за маркетите

  Горан Трајковски, директорот на Државниот пазарен инспекторат соопшти дека за период од 20 дена откако се донесени мерките за цените, изречени се парични казни од над 100 илјади евра.  “Сакам да се заблагодарам на сите граѓани кои во изминатиот период беа дел од работата на ДПИ, со тоа што пријавуваа нерегуларности во пазарниот инспекторат […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Трајковски: Трговците да ја почитуваат Одлуката! Граѓаните да пријават неправилности во ДПИ на 02/191

  https://www.dpi.gov.mk/images/Video%202023-09-25.mp4 „Пазарниот инспекторат е на терен! Контролираме дали трговците ги усогласиле цените со Одлуката донесена од Владата. Трговците имаат обврска да ги намалат цените за најмалку 10%, сметајќи ја цената на производите од Одлуката која се применувала на 1 август во тековната годината, како референтна цена, а сите намалени производите треба да имаат ознака […]

Вести Македонија Ударни вести

Изречени санкции при контрола на отпади во Карпош

  Вчера, на 1 јуни, од полициски службеници Единицата за економски и компјутерски криминал и полициски службеници од СВР Скопје, во соработка со инспектори од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) и Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), извршена е акциска контрола на шест правни лица – отпади на подрачјето на Карпош во Скопје. Во рамки на […]

Вести Македонија Ударни вести

Прекршочни налози за Кванташки пазар, Кам, Тинекс, Стокомак

  “Вчера се одземени над 15 тони овошје и зеленчук и акциите ќе продолжат. Има прекршочни пријави и за управителите на Кванташки пазар, има казни за увозници на овошје и зеленчук, а секако и за компаниите кои се занимаваат со малопродажба, како што се Веро, Тинекс, Стокомак, Кипер, КАМ и Миса”, соопшти на денешната прес-конференција […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пазарната инспекција врши контрола на Кванташки пазар

  Во тек се инспекциски надзори на увозници на овошје и зеленчук на Кванташки пазар Скопје, како и на сите трговци на лице место. На терен се над 30 инспектори на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), во координација со тимови Управата за финасиска полиција, Министерството за внатрешни работи и Агенцијата за одземен имот. -Кај увозниците на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Извршени 650 инспекциски надзори: Прекршочни налози од над 1.300.000 денари

  Државниотпазарен инспекторат контролираекономскисубјекти на цела територија на Република Северна Македонија по Одлука за определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало бр. 41-3467/3 од 03.04.2023 и Одлука за изменување на одлуката за определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало (Сл. Весник на РСМ бр. 78/23) донесена од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДПИ ќе ги контролира цените на тестенините и млечните производи

  Одлуките на Владата за намалување на цените на тестенините и млечните производи се донесоа пред речиси една седмица, а од утре веќе и официјално стапуваат во сила, и трговците до сега требаше да ги усогласат цените според Одлуките на Владата.  Од утре инспекторите ќе бидат на терен и ќе вршат контроли за да се […]

Вести Македонија Ударни вести

Акција на МВР, УЈП и ДПИ: Затворени угостителски објекти, пропуштање лица без сертификат

  Денеска во заедничка координирана акција на Бирото за јавна безбедност – Оддел за криминалистичка полиција, СВР Скопје-Единица за интервентна полиција, инспектори за малолетничка деликвенција, Управата за јавни приходи и Државен пазарен инспекторат беше спроведена акциска контрола во повеќе угоститителски објекти (дискотеки и ноќни клубови) за кои имаше сознанија дека во нивното работење има нерегуларности, […]