Вести Изјави Македонија Ударни вести

Битиќи: Половина од жените во нашата земја се надвор од пазарот на труд

  -Вчера се одржа првиот настан со кој ги започнуваме 16-те дена активизам против родово-базирано насилство и мислам дека многу симболично овој настан министерството на труд и социјална политика го има наречено „Сложувалка“, затоа што само добро структуриран, сеопфатен, сложен и посветен систем на многу делови може да одговори соодветно, да превенира и заштити.   […]

Вести Македонија Ударни вести

Битиќи: Затворањето на родовиот јаз е клучно за одржливиот раст и развој на економијата

  Затворањето на родовиот јаз е клучно за одржливиот раст и развој на економијата, со неговото затворање ќе се искористи целосниот потенцијал за поттикнување на поразновидна и квалификувана работна сила, рече заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи. Вицепремиерот Битиќи имаше свое обраќање на Третиот годишен […]

Вести Македонија Ударни вести

Дигитализацијата e катализатор, поттикнува раст и нови можности за вработување

  „Во овие економски турбулентни години, според Светска банка, дигиталната економија учествуваше со околу 15% во глобалниот Бруто домашен производ (БДП), додека очекувањата се дека овој процент во 2030 година ќе се зголеми на 30% од глобалниот БДП, притоа создавајќи околу 30 милиони работни места“, рече заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на […]

Вести Македонија Ударни вести

Поддршка од ММФ за полноправно членство во ЕУ преку поддршка на економската стабилност и фискалната дисциплина

  Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во седиштето на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Вашингтон, САД, имаше две одделни работни средби со Пол Хилбертс, извршен директор во Бордот на директори на ММФ, и со Жак Алаин, шеф на мисијата на ММФ за Северна Македонија. На […]

Вести Македонија Ударни вести

Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во РС Македонија

  Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во рамки на официјалната посета на САД, во Чикаго, оствари работна средба со група на бизнисмени, составена од припадници на македонската дијаспора и американски стопанственици. На средбата, вицепремиерот Битиќи истакна дека инвестициите од САД може да имаат трансформативно влијание […]

Вести Македонија Ударни вести

Битиќи: Постои вештачко фиксирање на цените на високо ниво

  Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи во просториите на Комисијата за заштита на конкуренцијата имаше работен состанок со нејзиниот претседател Владимир Наумовски. На состанокот се зборуваше за ценовните движења во малопродажната мрежа на прехранбени продукти и постоењето на можности за присуство на трговски […]

Вести Македонија Ударни вести

Битиќи оствари средба со висока делегација на ММФ

  Заменикот на претседателот на Владата на РС Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се сретна со делегацијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) која престојува во нашата земја предводена од Фриц Башмаир, при што реализира средби со повеќе институции кои имаат надлежност во доменот на буџетските расходи. Целта […]

Вести Македонија

Поддршка за активностите на Државниот архив

  Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи се состана со директорот на Држаниот архив, д-р Емил Крстески.         На средбата беше разговарано за актуелните активности на Државниот архив на домашен и меѓународен план, како и за забрзувањето на процесот на дигитализацијата на архивската […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Скопската Чаршија е нашата мултикултурна вредност, да ја чуваме за да му пркоси на времето

  „Чаршијата е нашa цивилизациска вредност и одраз на нашиот мултикултурализам и затоа сите ние треба да се грижиме и да ја негуваме за да и пркоси на времето“, рече  заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, при посетата на Скопската Чаршија каде […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Од 1 јули се враќа евтината дневна тарифа на електричната енергија

  Во интервју за утринската програма на Телевизија Телма, потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи најави дека од први јули оваа година, граѓаните повторно ќе имаат можност да користат евтина дневна тарифа на електричната енергија. „Се прават последните анализи дали може да се врати евтината тарифа и таа најверојатно ќе биде вратена од први јули, порача […]