Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Се надеваме на што поскоро надминување на политичката криза во Бугарија

  “Убеден сум дека и на денешниот состанок ќе ги потврдиме заложбите на кои заеднички се обврзавме при нашата последна средба на Самитот организиран од Претседателот Сасоли, дека ќе работиме посветено на зајакнувањето и унапредувањето на нашите парламентарни демократии и нашата улога како институции за инклузивен меѓупартиски дијалог, на градењето консензус за клучните европски реформи […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Доколку Унијата сака поголема стабилност, тогаш потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан

  “Дозволете на самиот почеток да изразам благодарност за традиционалното одржување на овој настан на највисоко парламентарно ниво во организација на Унгарското национално собрание и Претседателот Лазло Ковер, што е уште еден доказ за заложбите на Република Унгарија во изминатите децении, за наше забрзано и целосно европско и евроатланско интегрирање, изјави претседателот на Собранието”, Талат […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод големиот еврејски празник Јом Кипур

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка до припадниците на Еврејската заедница во Република Северна Македонија, по повод големиот еврејскиот празник – Јом Кипур. “Дозволете од име на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име да упатам искрени честитки по повод големиот еврејскиот празник – Јом Кипур, со срдечни желби за […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Претседателот Џафери со делегација на Литванскиот Парламент

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес оствари средба со делегација на Литванскиот Парламент предводена од Аудрониус Ажубалис, шеф на Делегацијата и потпретседател на Меѓу-парламентарната група за соработка со земјите од Западен Балкан на Литванскиот парламент.     Тој изрази задоволство од остварувањето на оваа посета и покрај ограничувањата на здравствените […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Обраќање на спикерот Џафери по повод 20 години Рамковен договор

  “Задоволство ми е што денес, од име на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име сум дел и имам чест да ве поздравам, сите присутни тука, на оваа Свечена академија, по повод 20 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Договор на мирот и Договор што ги постави новите правила на […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод празникот Курбан Бајрам

  Претседателот на Собранието, Талата Џафери на припадниците од исламската вероисповед им го честита големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, на чистите срца и мисли. “Имам чест во мое лично име и од име на Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери од Преспа: Ја промовираме соработкатата на едно пошироко ниво

  “Преспа Форумот за Дијалог неслучајно се нарекува по Преспа и неслучајно се одржува во Охрид. Овие две места имаат голема симболика за нас, мала држава со „големите“ балкански проблеми, затоа што тука се бетонира нашата меѓуетничка кохезија, меѓутоа и општествена кохезија за евроатлантската иднина со конкретен, опиплив продукт. Пред сѐ, мирот и релаксацијата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот на Собранието Џафери на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ во Анталија

  Претседателот на Собранието на РС Македонија Талат Џафери, во својство на шеф на Делегацијата во Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, од денеска до 23 јуни ќе учествува на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ во Анталија, во организација на турското претседавање со Процесот 2020-2021. Во составот на Делегација се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Честитки за Националниот ден на Власите, Ви посакувам убав празничен ден!

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите упати честитка до припадниците на влашката заедница во државава.     “Дозволете од лично име и од име на моите колеги пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам 23-ти Мај, Националниот ден на Власите. Драги сограѓани, нека […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Честитка од Џафери по повод една година од нашето полноправно членство во НАТО

  Честитка од претседателот на Собранието, Џафери по повод одбележување една година од нашето полноправно членство во НАТО. “Дoзволете денес, кога одбележуваме една година од нашето полноправно членство во Северно – атлантската договорна организација – НАТО, да изразам искрени честитки до Вас, до институциите на Република Северна Македонија, до сите минати влади и политички чинители, […]