Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Џафери, добитник на титулата „Doctor Honoris Causa“

  Денес во Тирана, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, присуствуваше на одбележувањето на „Златната годишнина“ на Универзитетскиот колеџ „Ќириази“ на покана на Претседателот и Ректорот на Универзитетскиот колеџ, а по одлуката на нивниот Академски сенат да му ја додели нему највисоката титула на овој Универзитет, односно, титулата „Doctor Honoris Causa“. На […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Џафери-Седерфелд, претседателка на Парламентарното Собрание на ОБСЕ

  Претседателот Талат Џафери, денеска оствари средба со Маргарета Седерфелд, претседателка на Парламентарното Собрание на ОБСЕ, при што искажа особено задоволство од посетата која се реализира во пресрет на претседавањето на Република Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Тој изрази надеж дека посетата во голема мера ќе придонесе за зајакнувањето на соработката меѓу идното […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со Сер Стјуарт Пич

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денес оствари средба со Сер Стјуарт Пич, Специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Претседателот искажа особено задоволство од денешната средба и се заблагодари на гостинот за неговата активна агенда во регионот и честите контакти со нашата држава, кои се многу ценети и претставуваат поттик за унапредување на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Орден Јарослав Мудриот за претседателот Џафери

  Во рамките на Првиот парламентарен самит на Меѓународната Кримска платформа кој што се одржува во Загреб, претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук, му додели на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, Орден Јарослав Мудриот.     Орденот се доделува за значајни лични заслуги во зајакнувањето на меѓудржавната соработка, поддршката […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери-Фајон: Реална цел е членството во ЕУ до 2030 година

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денес оствари средба со потпретседателката на Владата и министер за надворешни работи на Република Словенија, Тања Фајон. На средбата присуствуваа и претседателот на Групата на Собранието за соработка со Парламентот на Република Словенија, Александар Вељаноски, амбасадорот на Република Словенија во Република Северна Македонија, Н.Е. Милан Предан и генералната секретарка […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери со честитка по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

  Претседателот на Собранието Талата Џафери од свое и од име на пратениците припадници на бошњачката заедница во Македонија им го честита 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците со желба празничниот ден да го поминат во добро здравје и расположение, во семејна благосостојба и напредок на  најмилите. “Ова е веројатно најтурбулентниот период од последната […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со амбасадорката на Украина, Лариса Дир

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Украина во Република Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир.     Претседателот Џафери ѝ посака на амбасадорката Дир успешно извршување на дипломатската мисија во земјава, нагласувајќи ја нашата цврста и недвосмислена поддршка на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери не ја прифати иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за Референдум

  Претседателот на Собранието на РС Македонија, Талат Џафери, писмено го информираше Христијан Мицкоски како овластен предлагач на иницијативата за распишување на референдум за важноста на ратификацијата на Договорот со Р. Бугарија, дека таков референдум не може да се распише. „Во член 118 во Уставот на РС Македонија е утврдено дека меѓународните договори што се […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери со италијанскиот претседател Матарела

  Денес претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари тет а тет средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.   На средбата претседателот Џафери искажа задоволство што во пресрет на годината кога Северна Македонија и Италија одбележуваат 30 години од воспоставувањето на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери на VI регионална конференција на телата за еднаквост во Југоисточна Европа

  Комисијата за спречување и заштита од дискриминација во соработка и под покровителство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ја организира „Шестата регионална конференција на телата за еднаквост на Југоисточна Европа“.   На конференцијата присуствуваа претставници на телата за еднаквост на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Словенија, Србија и Хрватска, претставници на други национални институции, […]