Вести Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод празникот Курбан Бајрам

  Претседателот на Собранието, Талата Џафери на припадниците од исламската вероисповед им го честита големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, на чистите срца и мисли. “Имам чест во мое лично име и од име на Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам големиот муслимански празник, Курбан Бајрам, празникот на солидарноста, добродетелството, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери од Преспа: Ја промовираме соработкатата на едно пошироко ниво

  “Преспа Форумот за Дијалог неслучајно се нарекува по Преспа и неслучајно се одржува во Охрид. Овие две места имаат голема симболика за нас, мала држава со „големите“ балкански проблеми, затоа што тука се бетонира нашата меѓуетничка кохезија, меѓутоа и општествена кохезија за евроатлантската иднина со конкретен, опиплив продукт. Пред сѐ, мирот и релаксацијата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот на Собранието Џафери на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ во Анталија

  Претседателот на Собранието на РС Македонија Талат Џафери, во својство на шеф на Делегацијата во Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, од денеска до 23 јуни ќе учествува на Осмата пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ во Анталија, во организација на турското претседавање со Процесот 2020-2021. Во составот на Делегација се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Честитки за Националниот ден на Власите, Ви посакувам убав празничен ден!

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите упати честитка до припадниците на влашката заедница во државава.     “Дозволете од лично име и од име на моите колеги пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, да Ви го честитам 23-ти Мај, Националниот ден на Власите. Драги сограѓани, нека […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Честитка од Џафери по повод една година од нашето полноправно членство во НАТО

  Честитка од претседателот на Собранието, Џафери по повод одбележување една година од нашето полноправно членство во НАТО. “Дoзволете денес, кога одбележуваме една година од нашето полноправно членство во Северно – атлантската договорна организација – НАТО, да изразам искрени честитки до Вас, до институциите на Република Северна Македонија, до сите минати влади и политички чинители, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери со честитка по повод празникот Св.Климент Охридски

  По повод утрешниот празник 8 Декември – „Св. Климент Охридски, претседателот на Собранието, Џафери“ упати честитката со која од негово лично име и од име на пратениците во Собранието на РС Македонија на сите православни верници на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, граѓани на Република Северна Македонија, им го честита големиот христијанскиот празник […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Хасан Мехмет Секизќок

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери,денеска оствари средба амбасадорот на Република Турција, Н.Е. Хасан Мехмет Секизќок. На средбата беше изразено заемно задоволство од одличните билатерални односи и успешната соработка меѓу двете земји, во духот на традиционалното пријателство и партнерство. Претседателот Џафери се осврна на плодната соработка меѓу Собранието на Република Северна Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со амбасадорот на Република Романија, Н.Е.Виорел Станила

На денешната средба на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери со романскиот амбасадор Н.Е. Виорел Станила, се потенцираше досегашната пријателска и конструктивна соработка меѓу двете земји и во таа насока, претседателот Џафери се заблагодари за досегашната голема поддршка што Република Романија и ја даваше на нашата земја на патот кон полноправно членство […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Овој Рамазан почнува далеку од верските храмови, меѓутоа блиску до своите најдраги

  Претседателот на Собранието на РС Македонија, Талат Џафери упати честитка за светиот месец Рамазан, до припадниците на исламската вероисповед, со порака да се има верба, трпение и порака да се остане дома со своите блиски. “На прагот сме на почетокот на светиот месец Рамазан, и јас имам огромна чест и задоволство да вечерва, од […]

Вести Изјави Интервју

Талат Џафери за црногорски „Вијести“: Ќе им треба време на граѓаните да се навикнат на новото име

Порталот Фактор го пренесува интервјуто на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, за црногорски „Вијести“: Го решивте долгогодишниот спор со Грција, Северна Македонија може да се каже, има направено големи чекори во напредокот кон ЕУ, на раб на приклучување е кон НАТО. Дали мислите дека сето ова е резултат на клучните настани кои неодамна се случија во вашата […]