Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери со честитка по повод празникот Св.Климент Охридски

  По повод утрешниот празник 8 Декември – „Св. Климент Охридски, претседателот на Собранието, Џафери“ упати честитката со која од негово лично име и од име на пратениците во Собранието на РС Македонија на сите православни верници на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, граѓани на Република Северна Македонија, им го честита големиот христијанскиот празник […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Хасан Мехмет Секизќок

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери,денеска оствари средба амбасадорот на Република Турција, Н.Е. Хасан Мехмет Секизќок. На средбата беше изразено заемно задоволство од одличните билатерални односи и успешната соработка меѓу двете земји, во духот на традиционалното пријателство и партнерство. Претседателот Џафери се осврна на плодната соработка меѓу Собранието на Република Северна Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со амбасадорот на Република Романија, Н.Е.Виорел Станила

На денешната средба на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери со романскиот амбасадор Н.Е. Виорел Станила, се потенцираше досегашната пријателска и конструктивна соработка меѓу двете земји и во таа насока, претседателот Џафери се заблагодари за досегашната голема поддршка што Република Романија и ја даваше на нашата земја на патот кон полноправно членство […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Овој Рамазан почнува далеку од верските храмови, меѓутоа блиску до своите најдраги

  Претседателот на Собранието на РС Македонија, Талат Џафери упати честитка за светиот месец Рамазан, до припадниците на исламската вероисповед, со порака да се има верба, трпение и порака да се остане дома со своите блиски. “На прагот сме на почетокот на светиот месец Рамазан, и јас имам огромна чест и задоволство да вечерва, од […]

Вести Изјави Интервју

Талат Џафери за црногорски „Вијести“: Ќе им треба време на граѓаните да се навикнат на новото име

Порталот Фактор го пренесува интервјуто на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, за црногорски „Вијести“: Го решивте долгогодишниот спор со Грција, Северна Македонија може да се каже, има направено големи чекори во напредокот кон ЕУ, на раб на приклучување е кон НАТО. Дали мислите дека сето ова е резултат на клучните настани кои неодамна се случија во вашата […]

Вести Македонија Ударни вести

Црногорскиот Парламент гласаше „ЗА“ прием на Северна Македонија во НАТО

Парламентот на Црна Гора денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата  присуствуваше претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. Претседателот на црногорското Собрание Иван Брајовиќ им честиташе на Северна Македонија и Грција за Договорот од Преспа, со кој беше ставен крај на повеќедеценискиот спор. Тој нагласи дека […]

Вести Изјави Македонија

Мухамед Зекири: Џафери и ДУИ треба да објаснат на јавноста зошто го спасија нивниот побратим Трајко Вељановски?!

Талат Џафери и ДУИ треба да објаснат на јавноста зошто го спасија нивниот побратим Трајко Вељановски?!!!…Го СПАСИЈА за да ги “СПАСИ” некогаш ВМРО нив или …???…Народот вели: “ Во секое ЗЛО за добро” … Јавноста упте еднаш го виде вистинското лице на оваа политичка партија.И пророкот Мухамед во една негова изрека има кажано: “Ако не […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери денеска треба да ги распише претседателските избори

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска треба да ги распише претседателските избори. Првиот круг на изборите ќе биде одржан на 21. април, додека вториот круг би бил на 5. мај. Согласно Изборниот законик, не треба да поминат повеќе од 90 и не помалку од 70 дена од распишување на изборите до денот на нивно одржување. […]

Вести Македонија

Само Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ гласаше ЗА одземање на платата на бегалецот Груевски

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова, која беше претседателка на Унијата на жени на партијата во времето кога претседател беше Никола Груевски, беше единствената од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која гласаше „ЗА“ одземање на пратеничката плата на бегалецот Груевски, осуден на двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“. Другите 51 глас „за“ дополнувањата на Законот за пратеници ги обезбедија […]