Спорт

Ѓоковиќ ја освои 24. Грен слем титула во кариерата

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победи на Ју-ес опен и ја освои 24. Грен слем титула во кариерата. Ѓоковиќ во извореден меч го победи Данил Медведев со 3:0 (6:3, 7:6, 6:3). Финалето во Њујорк траеше три часа и 17 минути. Ѓоковиќ, исто така се врати на првото место на АТП листата. Тој ја започна 390.недела […]

Вести Изјави Свет Спорт Топ теми Ударни вести

Ѓоковиќ: Ќе ги жртвувам трофеите ако ме тераат да се вакцинирам

  Новак Ѓоковиќ порадо би се откажал од шансите за победи на големи тениски турнири, отколку да се вакцинира против коронавирус. Тениската ѕвезда даде интервју за Би-Би-Си. На прашањето дали поради својот став околу вакцинирањето би го жртвувал учеството на грен слем турнири како Ролан Гарос или Вимблдон, 34-годишниот тенисер одговара: „Да, тоа е цената […]

Вести Свет Спорт Ударни вести

Сојузниот суд на Австралија објави 106 причини за депортацијата на Ѓоковиќ

  Сојузниот суд на Австралија објави документ во кој се наведени 106 точки за конечната пресуда по што Новак Ѓоковиќ беше депориран од земјата, пренесува мета.мк. Во документот се нагласени сите контроверзни постапки на тенисерот од моментот кога го добил позитивниот тест на 16 декември, неговото соочување со царинската полиција, првата позитивна пресуда и практично целата […]

Спорт Топ теми Ударни вести

Ѓоковиќ на АО: Сакам да се натпреварувам! Благодарам на поддршката!

  Новак Ѓоковиќ повторно е слободен откако доби дозвола за тоа од федералниот суд во Австралија кој му врати визата, откако истата претходно граничните власти му ја поништија, по што тој неколку денови беше во имиграциски притвор.   “-Задоволен сум и благодарен што судијата ми го поништи укинувањето на визата. И покрај сето што се […]