Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Мицотакис: Односите меѓу двете земји се одлични, продолжува да зајакнува пријателството

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари телефонски разговор со премиерот на Хеленската Република Кирјакос Мицотакис, кој му честита на изборот за премиер, и му посака плодна и успешна работа. Двајцата премиери се согласија дека односите меѓу двете земји се на одлично ниво, и дека ќе продолжи да се гради и […]

Вести Изјави Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор е за националноста и јазикот, не за името

  “Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема грешка”, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Антена“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мицотакис објаснува дека „овие грешки не можат да […]