Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на ГЛОБСЕК 2023: Економски силен Балкан само со членство во ЕУ

  Премиерот Димитар Ковачевски, денеска на Форумот на ГЛОБСЕК 2023 во Братислава, се обрати на панел на тема: „Отворени патишта: Балканот се враќа во игра“. Ковачевски говореше за предизвиците со кои се соочуваат земјите од Западен Балкан, истакнувајќи ја важноста од создавање на услови за соработка и поттикнување на економскиот раст на државите во регионот.  […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски-Лајчак: Војната во Украина налага итна интеграција на Западен Балкан во ЕУ

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во рамките на неговата денешна посета на Брисел, оствари средба со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. За време на разговорот, премиерот Ковачевски и специјалниот претставник на ЕУ Мирослав Лајчак се согласија дека војната во Украина наметна неопходно забрзување на процесот за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Вархеји: Почетокот на преговорите за Северна Македонија не смее да чека ни ден повеќе

  Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархеји.     На средбата, на која присуствуваа и вицепремиерот Фатмир Битиќи и […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВИСТИНОМЕР: Не е точно дека првата одлука на Ковачевски е набавка на златни чинии

  Димитар Ковачевски сè уште не е премиер, за да може да одлучува за јавни набавки на Владата. Ковачевски мандатот за состав на Владата го доби на 30.12.2021 година, а собраниската седница за избор на нова влада е закажана за 15.01.2022 година, пишува вистиномер.мк   На 12.01.2022 година, опозициската ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи ја одлуката на Владата […]