Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на 80 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

  По повод одбележувањето на 11 март – Денот на депортацијата на македонските Евреи, 80 години од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во логорот на смртта-Треблинка, Собраниски делегации ќе положат цвеќе Во Битола, Штип и Скопје. Собраниска делегација, во состав: Марија Кочовска, Олга Лозановска и Силвана Ангелеска, денеска ќе положи цвеќе во Битола пред Споменикот […]

Вести Македонија Ударни вести

Македонските државјани рекордери во депортации од Германија

    Во првата половина од 2022 година, германските власти депортирале вкупно 6.198 странски државјани од земјата. Најбројни меѓу нив биле државјаните на Северна Македонија и Албанија, пишува Дојче веле. Македонските државјани го држат неславниот рекорд според бројот на депортации од Германија во првите шест месеци од годинава, покажуваат податоците на германската влада. Меѓу 6.198 […]

Вести Свет Спорт Ударни вести

Сојузниот суд на Австралија објави 106 причини за депортацијата на Ѓоковиќ

  Сојузниот суд на Австралија објави документ во кој се наведени 106 точки за конечната пресуда по што Новак Ѓоковиќ беше депориран од земјата, пренесува мета.мк. Во документот се нагласени сите контроверзни постапки на тенисерот од моментот кога го добил позитивниот тест на 16 декември, неговото соочување со царинската полиција, првата позитивна пресуда и практично целата […]