Вести Свет Ударни вести

Украина: 4-ти ден руски референдум за анексија и обиди на руските сили да ги задржат позициите

  Во украинските региони Луханск, Донецк, Херсон и Запорижја денеска тече четвртиот ден од „референдумот“ чија цел е анектирање на окупираните украински подрачја во Русија. Во референдумот организиран во подрачја каде руското оружје доминира, гласачки кутии се носат од дом до дом, обезбедувани од припадници на безбедносни сили, вели регионалниот гувернер на Луханск, Серхиј Хајдај. […]

Вести Свет Ударни вести

Русија веќе нема целосна контрола врз регионот Луханск

  Украина повторно зазеде област во близина на источниот град Лисичанск, во мала, но симболична победа што значи дека Русија повеќе нема целосна контрола врз регионот Луханск, една од клучните воени цели на Владимир Путин, пренесе Гардијан. Гувернерот на Луханск, Серхи Хаидаи, рече дека вооружените сили на Украина се под „целосна контрола“ на Билохоривка. „Тоа е […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Добредојде за амбасадорката на Украина, Лариса Дир

  Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Украина во Македонија, Лариса Дир. “Да се биде амбасадор на Украина во овие тешки времиња за земјата, која е жртва на брутална агресија од страна на Руската Федерација, е исклучителна задача.         Доаѓате во пријателска држава која секојдневно сочувствува со […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје

  Aмбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Здружението на Украинци во РС Македонија „Лесја Украинка“, денеска ќе го одбележат Денот на независноста на Украина – 24 август. Како што соопшти Украинската aмбасада, според програмата, предвидено е поставување светски рекорд за изведување на националната химна на Украина, истовремено во 50 земји во светот и […]

Вести Свет Ударни вести

Од почетокот на руската агресија, во Украина се погодени над 22.000 цивилни објекти

  Од 24 февруари како почеток на руската агресија врз Украина до денес, руските сили погодиле над 22.000 цивилни објекти низ целата земја, информираше првиот заменик-министер за внатрешни работи на Украина, Јевхениј Јенин, пренесува Укринформ. Руските сили оштетиле или уништиле само околу 300 воени објекти во изминатиов период. Јенин вели дека руските ракети летаат над нуклеарни централи […]

Вести Свет Ударни вести

Украина ја напуштиле 10 милиони лица од почетокот на руската инвазија

  Надмината е бројката од 10 милиони лица коишто ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари годинава, информираат Обединетите нации, пренесува Гардијан. Најголемиот дел од овие лица се бегалци коишто пронајдоа засолниште во некоја од европските земји, првенствено во Полска. Во меѓувреме, на терен продолжуваат борбите во кои страдаат цивили. Украинската […]

Вести Свет Ударни вести

Интензивни ракетирања на украински градови, десетина лица загинаа изминатово деноноќие

  Руските сили ги интензивираа ракетирањата на украинските градови во изминатово деноноќие, а бројот на загинати и повредени лица е зголемен. Во Донецкиот регион најмалку осум цивили загинаа, а 19 се повредени во нападите врз градовите Бахмут, Торецк, Орливка, Хирнук и Соледар, јавува Укринформ. Две лица го загубија животот од морска мина во приморскиот град Коблево […]

Вести Македонија Ударни вести

Андоновски оствари средби со украинската заменичката министерка за правда Мудра

  Министерството за правда на Украина ќе го разгледа предлогот на Андоновски за меѓународно тело составено од правобранители за посредување со Русија за воените заробеници и раселените деца.       Заменикот народен правобранител Јован Андоновски оствари средби и во украинското Министерство за правда со заменичката министерка Ирина Мудра. Заменичката министерка Мудра го извести заменик […]

Вести Свет Ударни вести

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

  Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс. Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Црвениот крст испрати помош за населението во Украина

  Црвениот крст на РСМ денеска испрати камион со помош наменета за населението од подрачјата погодени од војната во Украина.         Помошта се состои во 1200 пакети со храна и 400 пакети со хигиенски производи.   Црвениот крст исто така се грижи и за граѓани од Украина кои престојуваат во нашата земја. […]