Вести Македонија Став Ударни вести

ДУИ во целост го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Украина

  Демократската Унија за Интеграција со внимание ги следи состојбите во и околу Украина и ги осудува последните одлуки на официјална Москва за одвојување на териториите околу Донбас и Луганск од Украина и нивно ставање под руска власт. Со тоа сметаме дека се нарушува Договорот од Минск, се минираат разговорите во Нормандскиот формат, и се […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин го потпиша указот за признавање на независноста на проруските региони во Украина

  Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во телевизиско обраќање до нацијата ја образложи одлуката според која го призна суверентитетот на т.н. Доњецка Народна Република и т.н.Луганска Народна Република во Украина, кои не се признаени од ниту една членка на ОН. “Приклучувањето на Украина во НАТО е директна закана за безбедноста на Русија”, рече Путин во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР апелира нашите граѓани итно да ја напуштат Украина поради можност од воена ескалација

  Поради сериозно влошената безбедносна ситуација во и околу Украина, упатуваме посебен апел до нашите државјни кои сѐ уште се наоѓаат во Украина, итно да ја напуштат земјата поради можност од воена ескалација, апелираат од МНР.  Соодветно, ги повикуваме сите државјани на Северна Македонија кои во претстојниот период планирале посета на Украина, да избегнуваат патувања […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Украина бара итен состанок со Русија и земјите-членки на ОБСЕ

  Украина побара итен состанок со Русија и земјите-членки на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Руската Државна дума денеска изгласа нацрт-резолуција за признавање на самопрогласените Доњецка народна република (ДНР) и Луганска народна република (ЛНР). Претседателот на Долниот дом на Парламентот, Вјачеслав Володин изјави дека документот веднаш ќе биде испратен до претседателот на Русија. […]

Вести Свет Ударни вести

РСЕ: Германскиот канцелар Шолц на средба со Путин

  Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе престојува во Москва, по вчерашната посета на Киев. Ова ќе биде прво патување на Шолц во Русија како шеф на германската влада, пренесува РСЕ. Според канцеларот, кој вчера во Киев разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски, задача е да се искористат сите можности и сите формати за да […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Македонските дипломати засега остануваат во Киев

  Македонската амбасада во Украина засега продолжува да работи и дипломатите остануваат во Киев, но нивните семејства неделава ќе се вратат во Скопје. Во Украина остануваат и околу 30 набљудувачи од Северна Македонија во рамки на Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ. Во Украина во моментов престојуваат околу сто македонски државјани, а МНР разработи план со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР: Нашите граѓани во најскоро време да ја напуштат Украина

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, следејќи ги одблиску состојбите во и околу Украина, апелира до граѓаните на земјава: Сите државјани на Северна Македонија кои во претстојниот период планирале посета на Украина, да избегнуваат патувања во земјата; дополнително, сите наши државјани кои сега се наоѓаат во Украина, доколку имаат можност, во најскоро време […]

Вести Свет Ударни вести

САД со препорака до своите граѓани да ја напуштат Украина

  САД синоќа им нареди на семејствата на вработените во американската амбасада во Киев да се вратат дома поради континуираната закана од руска воена акција. „Граѓаните на САД во Украина треба да размислат за заминување без одлагање, користејќи ги можностите за комерцијални или други приватно достапни опции за превоз“, соопшти Стејт департментот во информациите за […]