Вести Македонија Ударни вести

Павле Трајанов: Се отвора расправа за една изборна единица

  По повеќе од две години блокада, денес во Парламентот ќе започне расправа по Предлог – измените на Изборниот законик, со кои се предлага Македонија да биде една изборна единица, при што останува пропорционален модел, без изборен праг и решение за самостоен настап на помалите етнички заедници. Со измените се создаваат еднакви шанси за полититички […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Трајанов: Парламентот да расправа за законите за една ИЕ и за монтираните судски процеси

  На денешната пленарна седница на Парламентот, Павле Трајанов, побара да се отвори расправа за измените на Изборниот законик, со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица, како предлог на поголем број пратеници и определба на граѓаните, потсетувајќи дека за системските предности за четирите партии да расправа и Уставниот суд. Трајанов нагласи дека […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: Морачанин оствари средба со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за една изборна единица

  Денес, во Собранието на РСМ, претседателката и пратеничка од зелената партија ДОМ, Маја Морачанин, оствари средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Никола Мицевски, Антонио Милошоски и Дафина Стојаноска. На средбата се разговараше за измена на изборниот модел за воведување една, наместо сегашните шест изборни единици. Морачанин ги реафирмираше барањата на ДОМ за измена на изборниот […]