Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Апелација ја укина мерката куќен притвор за Рашковски

  Мерката куќен пртивор за Драги Рашковские од Скопје е укината и прифатена е гаранцијата како мерка за обезбедување на негово присуство, во рамки на кривичната постапка што се води против него – поради основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст. 3 на Кривичниот законик и кривично […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Осум години затвор за Рашковски за случајот „Софтвери“

  Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е осуден на затворска казна од 8 години за случајот „Софтвери“, а за виновни се прогласени и останатите шест обвинети чии затворски казни се движат од 3 до 5,5  години затвор   Драги Рашковски – осум години затвор Ивица Димитровски – пет годни затвор Игор Христов – пет години […]

Вести Македонија Ударни вести

Рашковски поднесе кривична пријава против обвинителката во „Софтвери“

  Поранешниот генерален секретар на владата Драги Рашковски, обвинет во случајот „Софтвери“, соопшти дека е поднесена кривична пријава против обвинителката Ивана Трајчевска која го води предметот и против стручен соработник во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поради неизвршување на своите работни задачи, сокривање и монтирање на кривично правни предмети, со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Укинати куќните притвори на Рашковски со гаранција и на Вељаноски без гаранција

  Советот на Апелацискиот суд Скопје, составен од судиите Тања Милева, претседател на советот, Ѓоко Ристов и Лирие Елези Ајрулау, членови на советот, ја уважи жалбата на првообвинетиот во случајот „Софтвери”, Драги Рашковски и му ја укина мерката куќен притвор. Во одлуката на скопска апелација се вели и дека се прифаќа понудената гаранција од страна […]