Вести Македонија Ударни вести

Гостивар го одбележа еден од најтемните денови – трагедијата кај Ласкарци!

  Општина Гостивар вчеравечер го одбележа споменот на 16-те жртви од трагедијата во Ласкарци.   “Сеќавајќи се да не заборавиме, денеска во 17:45 часот беа запалени 16 светилки во спомен на страшниот настан во Ласкарци каде животот го загубија 16 гостиварци. Се надеваме дека вакви трагични настани никогаш повеќе нема да се повторат. Настанот се […]

Вести Македонија Ударни вести

Спомен парк за загинатите во несреќата во Ласкарци

  За да ги овековечат, на иницијатива на членовите на семејствата на загинатите во трагедијата во Ласкарци, Јавното претпријатие „Градски паркинг и зеленило“, во малиот парк во центарот на градот, засади 16 дрвца во знак на сеќавање на 16-те жртви на оваа трагедија. Во наредниот период ќе се изврши хортикултурно уредување на просторот и ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци

Уште еден повреден во автобуската несреќа кај селото Ласкарци им подлегнал на повредите. Тој е 15-та жртва од оваа сообраќајка. Станува збор за маж на 39 годишна возраст кој починал утрово околу 5 часот на Клиниката за реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) во Клиничкиот центар во Скопје. – Патникот при несреќата се здобил со тешки […]