Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Зеленски: Северна Македонија продолжува да ја помага Украина

  Во рамки на посетата на Атина, премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствуваше и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ. На средбата, премиерот Ковачевски ја нагласи континуираната и силна македонска поддршка на Украина во напорите за одбрана на земјата и враќање на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Зеленски: Поддршката за Украина продолжува сè додека е тоа потребно за украинскиот народ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски заедно со премиерот на Република Албанија, Еди Рама имаа заедничка средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.     Премиерот Ковачевски беше придружуван од заменик-претседателот на Владата на РС Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи а средбата се одржа на маргините на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски отворен за дијалог под 10 услови

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на лидерите на Самитот Г-20 во Бали им порача дека дојде време да се стави крај на војната во Украина, но и порача дека ова е возможно да се случи само ако Русија го потврди целосниот територијален интегритет на Украина, пренесува Гардијан. „Убеден сум дека сега е моментот кога на руската деструктивна […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Гутереш и Ердоган на средба со Зеленски во Украина

  Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш треба да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Лавов, град во западна Украина, речиси шест месеци по руската инвазија врз таа држава, пренесува МИА. Тројцата лидери ќе разговараат за неодамнешниот договор за извоз на украинско жито, но и за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски упати писмо со поддршка до украинскиот претседател Зеленски

  Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до претседателот на Украина, Владимир Зеленски во кое изразува поддршка за украинскиот народ и упатува честитки до претседателот Зеленски за поднесената кандидатура за членство во Европската Унија. „Изминатите три месеци граѓаните на Украина херојски ја бранат својата земја, а со тоа и целиот европски континент и универзалните вредности на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски пред ОН ја обвини Русија за најголемите злосторства по Втората светска војна

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во говор пред Советот за безбедност на ОН ја обвини руската војска за вршење на најголемите злосторства по Втората светска војна, посочувајќи на егзекуции на цивили и прегазување луѓе со тенкови од страна на руската војска „за забава“. Во обраќањето полно со емоции кое го направи еден ден по […]

Вести Изјави Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски пред пратениците во Италијанскиот парламент

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски моментално се обраќа пред пратениците во паралментот на Италија.       Зеленски им кажа на италијанските пратеници дека неговата земја е на работ да ја преживее војната со Русија и предупреди дека Москва сака да се пробие до остатокот од Европа. „За руските војници Украина е портата на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски бара директни разговори со Путин

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Нашата делегација има јасна задача – да стори сѐ за да се одржи средба на двајцата претседатели“, изјави Зеленски во видео обраќање во текот на изминатата ноќ. Тој нагласи дека тоа е средба на која сите чекаат и, иако тој пат е […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски потпиша барање за прием на Украина во ЕУ

  Украинскиот претседател Зеленски, денеска потпиша барање за членство на Украина во Европската Унија.     “Денеска потпишав апликација за членство на Украина во Европската Унија. Прилично сум сигурен дека ова е реално”, напиша Володимир Зеленски на својот официјален ФБ профил. Зеленски и претходно побара итен прием на Украина во ЕУ, а сега тоа го […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Зеленски прогласи воена состојба во целата земја

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска прогласи воена состојба низ целата земја. Зеленски рече дека разговарал со американскиот претседател Џо Бајден, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди воена операција во Украина и ги предупреди другите земји дека секој обид да се попречи руската акција ќе доведе до „последици какви што досега не сте виделе во […]