Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски – Шолц: Силна поддршка од Германија за пристапување во ЕУ

  Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на неговото учество на Самитот на лидери на Берлински процес, што се одржува во Тирана, Албанија по завршувањето на вчерашните работни сесии на Самитот, оствари средба со Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц. На средбата на која присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ се разговараше за […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на Прием во чест на 50-годишното членство на Германија во ОН

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, присуствуваа на прием организиран во чест на 50-годишното членство на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк.     На приемот е реафирмирано значењето на Германија како одговорен партнер на Организацијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски – Шолц: Германија ја очекува Северна Македонија во ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, имаше куса средба со германскиот канцелар, Олаф Шолц, во рамки на настанот за одбележување на 50-годишнината од членството на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк. Премиерот Ковачевски му го честиташе на канцеларот Шолц јубилејното членство на Германија во ОН и големиот придонес […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шолц: Време е да се надминат внатрешните конфликти во Западен Балкан

  Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Берлин изјави дека сите земји од Западен Балкан се дел од слободна и демократска Европа и дека заедничка работа на Европската унија и регионот е ветената европска иднина да се претвори во реалност. На отворањето на самитот во рамките на Берлинскиот процес, Шолц рече дека денешната средба е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Ковачевски пречекан од германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со шефовите на Владите од земјите од Западен Балкан, како и високи претставници на Влади од земјите на ЕУ и Обединетото Кралство, денеска присуствуваа на официјалното започнување на Самитот за Берлински процес. Пред почетокот на Самитот кој се одржува во Берлин, Сојузна Република Германија, премиерот Ковачевски беше пречекан […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Шолц: Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ!

  Германскиот канцелар Олаф Шолц во отворено писмо до Северна Македонија:     “Ние сакаме Северна Македонија да стане членка на ЕУ! Вашата земја повторно се соочува со носење на една многу важна одлука: Дали сакате да го прифатите европскиот компромис? Со тоа, 17 години по доделувањето на статусот на кандидат за членство во ЕУ, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Шолц: ЕУ треба да се модернизира и да го олесни пристапувањето на нови членки

  Европската унија треба да го олесни пристапувањето на новите членки, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, во интервју за германската новинска агенција ДПА и ги изложи своите планови за убедување Унијата да ги „модернизира“ своите процеси. „Време е не само земјите кандидати, туку и самата Европска унија да се подготви за проширување на клубот“, изјави […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Шолц: Јасната одлука за почеток на преговорите за Северна Македонија, е од стратешко значење за ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц во рамките на неговата официјална посета на нашата земја, имаа тет-а-тет средба на којашто разговараа за најважните прашања од приоритет за односите на двете земји, како и за теми од заеднички интерес поврзани со проширувањето на ЕУ, регионалната соработка и актуелната […]

Вести Изјави Свет Топ теми Ударни вести

Шолц: Русија и рускиот народ не смеат да се поистоветуваат со Путин

  Германскиот канцелар Олаф Шолц предупреди дека Русија и рускиот народ не смеат да се поистоветуваат со претседателот Владимир Путин, пренесува МИА. – Не беше рускиот народ тој кој ја донесе фаталната одлука да ја нападне Украина. Оваа војна е војна на Путин, рече Шолц на настанот организиран од Фондацијата Фридрих Еберт во чест на […]