Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

ЕБОР, ЕУ, Австрија и локалните партнерски банки донираат дрва за позелено Скопје

  ЕУ и Австрија поддржуваат регионална кампања за натамошно промовирање на енергетска ефикасност во Северна Македонија ЕБОР, ЕУ, Австрија и локалните партнерски банки донираат дрва за да ги обележат резултатите од ГЕФФ Програмата во Северна Македонија Програмата за енергетска ефикасност на ЕБОР, до сега поддржа 2.500 домаќинства во Северна Македонија Домаќинствата добија грант од ЕУ, до 20% од […]

Вести Свет Ударни вести

Австрија воведува целосен карантин во државата

  Австрија од полноќ влегува во нов карантин. Се очекува Собранието вечерва и официјално да ги одобри новите мерки. За почеток ќе важат само за невакцинираните, што значи дека слободно може да се движат само вакцинираните и заразените. Дневно има до 13.000 нови случаи на инфекција. Претседателот Александар ван дер Белен предупредува дека ситуацијата е […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Австриска компанија заинтересирана да инвестира во новиот Клинички центар

Премиерот Зоран Заев вчера беше во работна посета на Република Австрија каде што се сретна со австрискиот канцелар Себастијан Курц, а беше и негов почесен гостин на Виенскиот бал. „Австрија важи за една од нашите најголеми поддржувачи. Веќе добивме една конкретна понуда која што дома ќе ја разгледаме, за австриска компанија и нејзин влез во инвестициите […]