Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Во Скопје се одбележува “11 јули – Ден на сеќавањето на геноцидот во Сребреница”

  Денес во паркот во Чаир беше положено свежо цвеќе на спомен обележје за жртвите на геноцидот “Цветот на Сребреница”.         По Комеморативната седница за одбележување на геноцидот во Сребреница која се одржа во Собранието на Република Северна Македонија во присуство на високи државни претставници, денес во паркот во Чаир во присуство […]

Вести Колумна Свет Став Текстови Ударни вести

Големата „врева“ во врска со резолуцијата за Сребреница – Владимир Ѓорѓевиќ

  Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома. Последниот потег на официјална Подгорица, со којшто црногорскиот парламент усвои резолуција за Сребреница, наречена акт на геноцид, донесе низа […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на одбележувањето на годишнината од Сребреница

    Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес имаше средба со Ферид Мухиќ, Илија Николовски и Зеќир Рамчиловиќ, во знак на симболично одбележување на годишнината на геноцидот во Сребреница. Имено, Собранието во 2010 година донесе Декларација за поддршка на Резолуцијата на Европскиот Парламент за Сребреница од 15 јануари 2009 година и […]

Вести Свет

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Интересот на светските медиуми за воените злосторства во Босна и Херцеговина беше во втор план поради политичката криза во Зимбабве. Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на доживотен затвор, не беше главна вест во светските медиуми. Интересот на светските медиуми за воените злосторства во […]