Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: МВР е целосно реформирана демократска институција, која работи во полза на граѓаните

  2022 година ќе остане запаметена и по неколку убави работи, изјави Министерот Спасовски на Новогодишниот брифинг со медиумите.     “По 17 години од добивањето на кандидатскиот статус, земјава ги почна пристапните преговори со Европската Унија, со отпочнување на скринингот на европското законодавство, како прв чекор во процесот, кој и МВР го започна и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Брифинг за борбената готовност на Армијата пред Врховниот командант

  Началникот на армискиот Генералштаб, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски денеска ќе го информира претседателот и врховен командант на Вооружените сили, Стево Пендаровски за борбената готовност и за степенот на реализација на плановите и задачите на Армијата во текот на 2022 година. Брифингот, кој е редовна годишна обврска на началникот на Генералштабот пред врховниот командант, е со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски на брифинг со амбасадорите на земјит членки на ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, денеска го одржа редовниот брифинг со амбасадорите на земјите членки на ЕУ, на кој присуствуваше и заменик-шефот на Мисијата на ЕУ во нашата земја, Јулијан Васало. На состанокот, премиерот Ковачевски се осврна на најважните прашања од евроинтеграцискиот процес на Република Северна Македонија, во контекст на актуелната безбедносна криза со […]