Вести Македонија Ударни вести

Џафери упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

  Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка по повод Меѓународен ден на Ромите. “Почитувани граѓани, припадници на ромската заедница во Република Северна Македонија, Ми претставува чест и задоволство од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија и од свое лично име да Ви го честитам овој важен ден за ромската заедница, полни […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ХK: Системот не им дозволува на Ромите да излезат од маргините

  Меѓународниот ден на Ромите е прилика за славење на ромската култура, но и повод да се осврнеме на фактичката состојба во која се наоѓа оваа заедница, односно на причините кои оневозможуваат вистинска социјална интеграција на ромската заедница во општеството. Вкоренетиот расизам е во сржта на повеќекратната дискриминација со која Ромите секојдневно се соочуваат и […]