Вести Свет Топ теми Ударни вести

Медведев: Можна нуклеарна војна меѓу Русија и НАТО

  Снабдувањето на Украина со оружје ја зголемува веројатноста за конфликт меѓу Русија и НАТО, кој може да прерасне во нуклеарна војна, предупреди денеска рускиот заменик-претседател на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев. „Обидите на НАТО земјите да ја преплават Украина со оружје, да ја обучат украинската армија со западна опрема, да испратат платеници и да […]

Вести Изјави Свет Ударни вести

Медведев: Ако Финска и Шведска влезат во НАТО, Русија ќе распореди нуклеарно оружје

  Русија денеска го предупреди НАТО дека, доколку Шведска и Финска се приклучат на воената алијанса, ќе мора да ја зајакнат одбраната на копно, море и во воздух и дека „повеќе не се зборува за ненуклеарен статус на Балтикот“. „Не може повеќе да се зборува за некаков ненуклеарен статус на Балтикот – мора да се […]