Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Во Скопје се одбележува “11 јули – Ден на сеќавањето на геноцидот во Сребреница”

  Денес во паркот во Чаир беше положено свежо цвеќе на спомен обележје за жртвите на геноцидот “Цветот на Сребреница”.         По Комеморативната седница за одбележување на геноцидот во Сребреница која се одржа во Собранието на Република Северна Македонија во присуство на високи државни претставници, денес во паркот во Чаир во присуство […]

Вести Свет

Светските медиуми не покажаа интерес за изрекувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Интересот на светските медиуми за воените злосторства во Босна и Херцеговина беше во втор план поради политичката криза во Зимбабве. Изрекувањето на пресудата за командантот на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, кој денеска е осуден на доживотен затвор, не беше главна вест во светските медиуми. Интересот на светските медиуми за воените злосторства во […]