Вести Македонија Ударни вести

Захариева: И Софија и Скопје губат од лошите односи

  РС Македонија мора да ги спроведе потребните реформи и да ги исполни условите доколу сака да започне преговори за влез во Европската Унија (ЕУ). Ова во изјава за бугарската новинска агенција БГНЕС го вели заменик-претседателката на ГЕРБ, Екатерина Захариева, која е заменик-претседател на комисијата за надворешна политика на бугарскиот парламент и поранешен министер за надворешни работи […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Захариева: Пендаровски ги кочи билатералните односи

  „Претседателот Стево Пендаровски не ги штити интересите на својата татковина, туку служи на политиката на Србија и Русија на Балканот. Тој со своите изјави го кочи развојот на односите меѓу Софија и Скопје“, изјави за БГНЕС Екатерина Захариева, поранешна шефица на бугарската дипломатија и актуелна претседателка на Комисијата за надворешна политика.     „Бугарија […]

Вести Свет Ударни вести

Захариева: Очигледно Петков се заложил да го тргне ветото за С.Македонија

  “Бугарија има двојна надворешна политика. Министерството за надворешни работи е исклучено од разговорите меѓу премиерот и неговите колеги од Северна Македонија. Очигледно Кирил Петков се заложил да го тргне ветото без да ги исполни обврските“, –  изјави пратеничката на ГЕРБ и поранешна министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за БНТ. Захариева појасни дека овие […]