Вести Свет Ударни вести

Албанија од денеска претседава со Советот за безбедност на ОН

  Албанија денеска првпат го презема едномесечното претседавање со Советот за безбедност на Обединетите нации. Албанскиот премиер Еди Рама го опиша овој ден како историски за земјата во меѓународните односи. Во видео-пораката објавена на Фејсбук, Рама изјави дека Албанија е веќе привилегирана што може да ги изрази своите верувања и „да го води Советот за […]