Вести Македонија Ударни вести

Претреси на 27 локации, сузбиени криминални групи инволвирани во трговија со дрога и оружје

  Денеска, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за специјални полициски операции и со учество на тимови од Царинската управа, под раководство на надлежен јавен обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, по повеќемесечно криминалистичко истражување, спроведе координирана полициска акција, во која беа сузбиени три повеќечлени […]

Вести Македонија Ударни вести

Во полициска акција во Скопје запленета наркотична дрога вредна 400.000 евра

  На 02.05.2023 во заедничка координирана акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Специјалната антитерористичка единица Тигар и Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје биле пронајдени и запленети 150 килограми наркотична дрога марихуана со вкупна вредност од […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресечен канал за трговија со дрога од 300.000 евра

  На 5 април, полициски службеници Одделението за безбедност на патниот сообраќај Неготино во координација со СВР Велес – ОВР Неготино – Одделение за недозволена трговија со дрога и оружје и Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи ги лишиле од слобода Б.А.(37) од с.Буковиќ, општина Сарај, […]

Вести Македонија Ударни вести

Претреси во Арачиново: Спречен транспорт на дрога од 100.000 евра

  Денес од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи – Единица за недозволена трговија со дрога во содејство со Одделот за специјални полициски операции – САЕ Тигар, Оперативен тим Потраги при СВР Скопје и СВР Тетово се лишени од слобода две лица […]

Вести Македонија Ударни вести

Запленета дрога вредна половина милион евра

  Вчера (16.03.2023) во Скопје од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога и оружје и со поддршка од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал лишeни се од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Шпекулација е дека средношколци починале од дрога во скопскиот Градски парк

МВР најостро ги демантира лажните вести во врска со наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје, поради употреба на дрога, кои се шират по социјалните медиуми. Имено, овие лажни вести започнаа оркестрирано да се шират на социјалните медиуми во изминативе неколку дена, при што заедничката шпекулација за сите е дека група средношколци наводно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Во 2022 запленети 2,4 тони дрога вредна 6 милиони евра

  Успешна 2022 година во борбата против недозволена трговија со дрога – запленети над 2,4 тони дрога која би достигнала вкупна вредност од 6 милиони евра на црниот пазар, објави министерот за внатртешни работи, Оливер Спасовски.   “Во најголема количина е запленета марихуана, хероин, кокаин, амфетамин, хашиш.   Сузбиени се 12 организирани криминални групи составени […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога вредна околу 250.000 евра

  На 01.10.2022 од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција во координација со СВР Велес и Царинската управа, пресечен е меѓународен транспорт на наркотични дроги и запленети се околу 67 килограми марихуана, со проценета вредност од околу 250.000 […]

Вести Македонија Ударни вести

Во Макстил уништени 10 тони дрога и психотропни супстанци во вредност од 26 милиони евра

  Во електропечката на Макстил – Скопје, со палење беа уништени околу 10 тони различни видови наркотични дроги, одземени до август 2022 година, по основ на правосилни судски одлуки донесени по завршени кривични постапки, како и врз основа на судски решенија за нивно ништење.     Станува збор за уништени повеќе од 8,2 тона марихуана, […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога вредна 300.000 евра

  Во текот на вчерашниот ден во прилепско, Министерството за внатрешни работи, поточно полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и СВР Битола – ОВР Прилеп, реализираа акција за сузбивање на недозволена трговија со дрога, во која беше пресечен меѓународен […]