Вести Македонија

Нов мега-парк во Чаир на површина од 30.000 метри квадратни

  Град Скопје најави дека започнува изградбата на нов мега-парк кој во соработка меѓу општина Чаир, кој ќе се протега на просторот на ул.Македонско Косовска Бригада од крстосницата со Втора Македонска бригада до крстосницата со Џон Кенеди. Мега-паркот ќе се простира на површина од 30.000 метри квадратни, а ќе има 500 нови дрвја и садници, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Изградбата на Универзална сала ја презема Министерство за култура

  Денес на заедничка средба во градот Скопје помеѓу градоначалничката Данела Арсовска, министерот за локална самоуправа г-дин Ристо Пенов и министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, донесен е заеднички заклучок дека изградбата на Универзалната Сала во Скопје е од исклучителен интерес за скопјани, но и за цела Македонија. Договорено е во следните денови се изнајде […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Герасимовски: Започна изградбата на новата градинка „Пролет“

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, амбасадорите на пријателските земји и други гости, денес присуствуваа на поставувањето на темелите на новата детска градинка во населбата Пролет. Оваа градинка ќе биде првата која ќе се изгради во оваа центарска населба и прва воопшто во Општина […]

Вести Македонија

Општина Центар започнува со изградба на детска градинка во Пролет

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, во денешното гостување на утринската емисија „Ја сакам Македонија“ на ТВ Сител, ги презентираше тековните општински активности, но и плановите за работа во претстојниот период. Герасимовски, покрај останатите проекти, ја спомена и новата градинка која ќе се гради во населбата Пролет, која воедно ќе биде и прва детска […]