Вести Македонија Ударни вести

Таравари им ги подели првите дипломи на лицата со посебни потреби

  Во текот на денешниот ден во Мултифункционалниот општински центар беа доделени првите дипломи на лица со посебни потреби и невработени лица кои присуствуваа на обуката од областа на гастрономијата. Дипломите што ги издава Центарот за образование на возрасните и Министерството за образование и наука ги сподели градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, кој рече […]

Алтернатива Настани

Општина Гостивар го одбележа Светскиот ден на велосипедот

  По повод Светскиот ден на велосипедот, општина Гостивар во соработка со Сојузот на училушни спортови – Гостивар и компанијата Вардар Доломит организираа велосипедска тура со средношколци.  Турата започна во 10:00 часот од општина Гостивар, преку ул. Кеј Вардар – ул. Беличица – бул. Гоце Делчев, за да заврши пред општина Гостивар.     Пред […]

Вести Македонија Ударни вести

Таравари-Ковачевски: Владата мора да изгради објективен, фер, транспарентен и одржлив систем за финансиска еднаквост на општините

  Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари денеска во својот кабинет го пречека премиерот Димитар Ковачевски. На средбата се разговараше за политичката состојба во државата и за стабилизирање на општините за да можат успешно да ги извршуваат своите законски обврски и да даваат квалитетни услуги за граѓаните.   „Нашиот заеднички став беше дека Владата треба […]

Вести Македонија

Таравари се сретна со амбасадорката на Хрватска, Нивес Тигањ

  Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари денеска ја пречека амбасадорката на Република Хрватска во Република Северна Македонија, нејзината екселенција, Нивес Тигањ. На средбата градоначалникот Арбен Таравари и амбасадорката Нивес Тигањ договорија соработка меѓу општина Гостивар и Амбасадата на Хрватска во Скопје.   На средба се разговараше и за ктуелната политичка состојба во нашата земја, […]

Вести Македонија

Гостивар го одбележа Меѓународниот ден на храната

  Под покровителство на општина Гостивар, речиси во сите основни училишта, со пазари за храна, беше одбележан Меѓународниот ден на храната.         Средствата собрани од пазарите со храна во гостиварските училишта ќе бидат наменети за хуманитарни цели.       Во оваа прилика, градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари заедно со својот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Таравари: Мислам дека овде завршува нашата приказна со Данела Арсовска

  Доколку е точно дека е разрешен директорот на „Комунална хигиена“, ќе побарам од претседателството да ја прекинеме соработката со Данела Арсовска, кажа Арбен Таравари од Алијанса на Албанците.  „Ова го зборувам лично, меѓутоа, денеска ќе имаме и партиски состанок, јас лично ќе побарам од претседателството, мислам дека овде завршува нашата приказна во Скопје со […]