Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ вo рок од 2 дена да достави информација за случувањата во „Жан Митрев“

  Владата на денешната 61-ва седница одржана онлајн, преку видео конференциска врска, го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално информациите поврзани со објавената сторија на „Истражувачка репортерска лабораторија“, емитувана на програмата на Националната радио телевизија на 17 јули 2022 година, а во врска со Клиничката болница „Жан Митрев“, Скопје. Заради големиот број реакции […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови пријави до ИРЛ од граѓани по објавата на „Нечиста крв“ (ВИДЕО)

  Документарецот насловен „Нечиста крв“, објавен од страна на ИРЛ (Investigative Reporting Lab) и МРТВ крена голема „прашина“ во јавноста. Се работи за документарец во кој се претставени судбини на семејства кои во екот на ковид пандемијата се лекувале во една од најголемите приватни клиники во Македонија. Според документарецот на ИРЛ, во Македонија се правеле […]