Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Осуда на насилството и ригорозни казни

  Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација, со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ЕП го казни бугарскиот европратеник Џамбазки за контроверзниот гест, налик на нацистички поздрав

  Европскиот парламент денеска најави повлекување на правото на дневници за шест дена, што е еднакво на нешто повеќе од 2.000 евра, за бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки кој при излегувањето од салата во февруари, направи гест со подадена рака налик на нацистички поздрав. Санкцијата за европратеникот од Партијата на европските конзервативци и реформисти Ангел Џамбазки […]

Вести Македонија Ударни вести

Лекарска комора: Фондот да ги повлече казните за матичните лекари

  Почитувањето на позитивните правни прописи во областа на здравството е столб на функционирањето на здравствениот систем во државата што креира оптимални услови за работа на здравствените професионалци и гарантира квалитетна здравствена заштита за пациентите. Но, доколку заради некои диспропорции во системот, овие решенија во пракса предизвикуваат спротивен ефект, тогаш креаторите на здравствените политики во […]

Вести Македонија Ударни вести

Казна од 88 илјади евра за нелегално фрлање отпад во Скопје

  Инспекторатот за животна средина на Град Скопје во рамки на новите заложби на Град Скопје за зголемена контрола и инспекциски надзори со цел заштита на животната околина и здравјето на граѓаните, во процесот на засилени контроли за фрлање на отпад во Вардариште издаде прекршочен паричен налог и парична казна од 88 илјади евра, информираат […]

Вести Свет

По 100 евра казна за невакцинираните над 60 години во Грција

  Грција денеска соопшти дека со по 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години како и постарите, кои не ја примиле ниту првата доза од вакцината против Ковид-19, пренесуваат медиумите во регионот. Соопштението доаѓа во време кога Грција е погодена од новиот ковид бран и кога се зголемува бројката на новозаразени […]

Вести Македонија Ударни вести

За пукање на свадби се предвидени затворски казни

  Во општина Студеничани се одржа вонредна седница на Советот на општина Студеничани, на која присустуваа градоначалникот на општина Студеничани  Азем Садики, директорот на Бирото за јавна безбедност  Сашо Тасевски, заедно со помошник директорот Шефик Бајрами, како и командирот на ПС Драчево, Миле Трифуновски.         На седницата беше разгледана безбедносната состојба на […]

Вести Македонија Ударни вести

Прекината свадба во струмичко со 300 гости – следуваат кривични пријави

  Во текот на вчерашниот ден, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и А.И.(54) од с.Банско организирале свадбена веселба на нивниот син, на која присуствувале околу 300 гости, со што постапиле спротивно на член 206 од Кривичниот законик. Свадбата била прекината, а […]

Вести Македонија Ударни вести

Законите важат и за несовесните пратеници кои ги прекршуваат забраните за паркирање на коловоз

  Град Скопје со индигнација ги отфрла клеветите на пратеникот Димитар Апасиев, дека „Скопската пајак служба работи во спрега со урбаната мафија“. Градот работи исклучиво во корист на граѓаните и за заштита на јавниот простор. Жителите на општина Аеродром имаат воведено зонско паркирање и можат да паркираат до три автомобили по симболична годишна такса. Пратеникот […]

Вести Македонија Ударни вести

Државниот инспекторат за животна средина предложи казна од 20.000 евра за „Пејпер Мил“ -Кочани

  Државниот инспекторат за животна средина нема да дозволи фабриката за хартија „Пејпер Мил“ од Кочани да загадува и предложи казна од 20.000 евра, откако не дале резултати промените во процесот и опремата на фабриката.         Државниот инспекторат за животна средина интензивно работи на спречување на загадувањето од Пејпер Мил – Кочани […]

Вести Македонија

МВР регистрира 755 прекршоци за неносење маска

  Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државава, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 755 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.