Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Национална мрежа против насилство врз жените бара највисока казна за сторителот

  „Двојно убиство во Куманово, сопругот си ја убил сопругата и нејзината мајка , а потоа се самоубил.“ „Масакрирана жена со 40 убоди од нож убиена од страна на нејзиниот поранешен партнер пред прагот на својата куќа во Кочани.“ Ова се насловите во медиумите за убиствата кои само за еден месец се случија во Македонија. […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Аеродром казнета со 88.000 евра за фрлање отпад на јавна површина

  Инспекторатот за животна средина изрече парична казна за општина Аеродром и градоначалникот Тимчо Муцунски во висина од 88.000 евра во денарска противвредност поради исфрлање на отпад на јавна површина со што се загрозува животната средина и здравјето на граѓаните.  Имено, општина Аеродром преку компанијата “Пирамид Билдинг” ангажирана на тендер, наместо на предвидената локација во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривичен суд го засметува времето во притвор на Миле Јанакиевски

  Во однос на непотврдените информации кои викендов беа лиферувани во јавноста во однос на обвинетиот Миле Јанакиевски, кој по правосилна пресуда врз основа на ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА за предметот „Титаник“ е спроведен на издржување на казната затвор, Основниот кривичен суд ја информира јавноста дека: Во донесената пресуда врз основа на признание на вина со […]

Вести Македонија Ударни вести

Изречени казни од 12.500 евра за градилиштето зад Универзалната сала

  Градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар денес изрече 5 казни на инвеститорот „Бинјапи Инжинеринг“ и изведувачот „Арадико Коп ДООЕЛ увоз извоз“, во вкупна висина од 12.500 евра во денарска противвредност, за небезбедното градилиште. Ова градилиште неколку пати беше затворено од градежната инспекција, но инвеститорот на своја рака ги отстрануваше заштитните […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Осуда на насилството и ригорозни казни

  Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација, со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

ЕП го казни бугарскиот европратеник Џамбазки за контроверзниот гест, налик на нацистички поздрав

  Европскиот парламент денеска најави повлекување на правото на дневници за шест дена, што е еднакво на нешто повеќе од 2.000 евра, за бугарскиот европратеник Ангел Џамбазки кој при излегувањето од салата во февруари, направи гест со подадена рака налик на нацистички поздрав. Санкцијата за европратеникот од Партијата на европските конзервативци и реформисти Ангел Џамбазки […]

Вести Македонија Ударни вести

Лекарска комора: Фондот да ги повлече казните за матичните лекари

  Почитувањето на позитивните правни прописи во областа на здравството е столб на функционирањето на здравствениот систем во државата што креира оптимални услови за работа на здравствените професионалци и гарантира квалитетна здравствена заштита за пациентите. Но, доколку заради некои диспропорции во системот, овие решенија во пракса предизвикуваат спротивен ефект, тогаш креаторите на здравствените политики во […]

Вести Македонија Ударни вести

Казна од 88 илјади евра за нелегално фрлање отпад во Скопје

  Инспекторатот за животна средина на Град Скопје во рамки на новите заложби на Град Скопје за зголемена контрола и инспекциски надзори со цел заштита на животната околина и здравјето на граѓаните, во процесот на засилени контроли за фрлање на отпад во Вардариште издаде прекршочен паричен налог и парична казна од 88 илјади евра, информираат […]

Вести Свет

По 100 евра казна за невакцинираните над 60 години во Грција

  Грција денеска соопшти дека со по 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години како и постарите, кои не ја примиле ниту првата доза од вакцината против Ковид-19, пренесуваат медиумите во регионот. Соопштението доаѓа во време кога Грција е погодена од новиот ковид бран и кога се зголемува бројката на новозаразени […]

Вести Македонија Ударни вести

За пукање на свадби се предвидени затворски казни

  Во општина Студеничани се одржа вонредна седница на Советот на општина Студеничани, на која присустуваа градоначалникот на општина Студеничани  Азем Садики, директорот на Бирото за јавна безбедност  Сашо Тасевски, заедно со помошник директорот Шефик Бајрами, како и командирот на ПС Драчево, Миле Трифуновски.         На седницата беше разгледана безбедносната состојба на […]