Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски на Конференција за инвестиции во енергетиката на Западен Балкан во Белград

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, утре 17.11.2022 година (четврток) во Белград, ќе учествуваат на Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан, во организација на претседателот на Србија Александар Вучиќ и Амбасадата на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бектеши: Не очекува многу тешка и непредвидлива зима

  „Не очекува многу тешка и непредвидлива зима на енергетски план која не зависи само од Северна Македонија или од земјите од регионот, туку зависи од тоа како ќе се одвива ситуацијата со војната во Украина. Рестрикции на електрична енергија не се очекуваат, дури и доколку имаме забрана за увоз на електрична енергија и гас […]