Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Препораки за заштита на граѓаните од високите температури

  Владата на вечерашната седница ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури што се очекува да продолжат од утре и усвои соодветни препораки. Според Управата за хидрометеоролошки работи, како што извести Министерството за здравство, портокаловата фаза во којашто се наоѓа државата продолжува од 17 јули 2023 година (понеделник) и се очекува да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Поради високите температури ослободени од работа ранливите групи граѓани

  До среда подрачјето на нашата земја и понатаму ќе биде под влијание на топол бран со високи утрински и дневни температури. Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност со максимални температури до 40 степени, информираат од УХМР. На целата територија ќе остане активно портокаловото ниво на опасност од […]