Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Двојно убиство на Кале – Убијците избегале со „Ауди“ и го запалиле

  Дежурен јавен обвинител заедно со полициски увидни екипи вчеравечер изврши увид на лице место во угостителски објект во кој во оружен инцидент убиени се две лица, додека едно е повредено. На 06.03.2023 во 20.11 часот во СВР Скопје било пријавено дека во угостителски објект на ул.„Самоилова“ во Скопје пет лица облечени во црна облека […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Оформен предмет по допрен глас за смрт на пациенти во прилепската болница

  Основното јавно обвинителство Прилеп по допрен глас оформи предмет по информациите за смрт на две лица во ЈЗУ Општа болница Прилеп – жена на возраст од 48 години и непознато машко лице кај кои биле извршени оперативни зафати по што добиле интерхоспитална бактерија од која починале. Според сознанијата, веднаш по овие случаи сите оперативни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Обвинение за промовирање насилство врз жени преку компјутерски систем

  Основното јавно обвинителство Скопје пред надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата обвинети преку компјутерски систем, ширеле расистичка и ксенофобична репрезентација на идеја која промовира […]

Вести Македонија Ударни вести

Oбвинение за повеќе кривични дела против сопственикот на „Доказ-М“

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице, кое се товари дека преку веб портал во негова сопственост, како средство за извршување, сторил повеќе кривични дела: две кривични дела – Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од чл.394-г. ст.1 од КЗ, едно кривично дело […]

Вести Македонија Ударни вести

Велешанец ја наведувал на проституција сопствената сопруга

  Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 2016 до октомври 2022 година, осомничениот во повеќе наврати вршел семејно насилство […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинение за возачот од Велес кој на пешачки усмрти 11-годишно девојче

  По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против 30-годишен велешанец, за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1, како и за Неукажување помош на лице пвредено во сообраќајна незгода […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО бара притвор за Стаменковски поради опасност од бегство

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје денеска достави Предлог за определување мерка притвор за лице осомничено дека сторило кривично дело – Уцена од чл.259 ст.1 в.в. чл.19 од КЗ, кривично дело – Пиратерија на аудиовизуелно дело од чл.157-б ст.1 од  КЗ, две кривични […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Извршен претрес, обезбедени докази за сторени серија кривични дела преку веб портал

  По барање на Основното јавно обвинителство Скопје, врз основа на наредба од судија на претходна постапка, синоќа беше извршен претрес во домот каде престојува едно осомничено лице, како и пребарување на компјутерски систем и компјутерски податоци. Против осомничениот во Основното јавно обвинителство Скопје се води постапка, бидејќи постои основано сомнение дека преку веб портал […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за охриѓанецот кој го претепа Пендиков

  Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетиот, заедно со уште едно до овој момент непознато лице, од омраза поради националната и етничката припадност, тешко […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Жан Митрев бара од странските амбасади активно следење на процесот на ОЈО

  Д-р Жан Митрев и Клиничката болница Жан Митрев испратија писма до амбасадите на САД, Франција, Германија, Велика Британија, Холандија и до Делегацијата на ЕУ во државата со кои ги информираа за текот на истрагата во случајот против докторот и Клиниката. Покрај информирањето со писмото се упатува повик за нивното внимание и поголем мониторинг на […]