Вести Македонија Ударни вести

Обвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

  Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен акт против 57 – годишен кумановец за сторено кривично дело Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 4 во врска со член 23 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека  со умисла поттикнувал двајца оштетени да лишат од живот три лица. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Спој од кабел на дефибрилатор е причината за пожарот во тетовската модуларна болница

    Во Основното јавно обвинителство Тетово доставен е Извештајот од извршено вештачење на траги од пожарот во Модуларната ковид болница во Тетово, изработен од Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при Министерството за внатрешни работи. Согласно издадената Наредба од Основното јавно обвинителство Тетово, вештачењето утврдува постоење траги од електрична куса врска на доставениот материјал […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО прибира документација околу исправноста на Модуларната болница во Тетово

  Основното јавно обвинителство Тетово продолжува со континуирано преземање дејствија за расчистување на трагичниот настан во Модуларната Ковид болница, кога 14 лица го загубија животот во пожар. Покрај досега издадените мерки и писмени наредби за вештачења, донесена е писмена наредба до Министерството за здравство на Република Северна Македонија, за предавање на целокупната документација по однос […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО го продолжува увидот во модуларната болница во Тетово – 14 лица починати

  За вршење непосреден увид на местото на трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, покрај тројца обвинители од Основното јавно обвинителство во Тетово, синоќа излегоа и двајца обвинители од Основното јавно обвинителство од Скопје. На местото на настанот беше и јавниот обвинител кој присуствуваше и на работата на Кризниот штаб. Во соработка со припадници […]

Вести Македонија

Кривична пријава за скопјанец, наместо во благајна, парите од уплата на тикети си ги присвоил

СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против А.С.(23) од Скопје заради постоење основано сомнение дека пријавениот сторил кривично дело,, Затајување” предвидено и казниво по чл.239 од КЗ. Имено, пријавениот А.С. како вработено лице во правно лице за приредување игри на среќа, на работна позиција „оператор” , во текот […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО: Истрага за четири одговорни лица во Еуростандард банка

  Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело Предизвикување стечај на банка по член 181 ст.1 од Законот за банки и продолжено кривично дело – Перење пари и други приноси […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО бара притвор за креаторот и администраторот на „Јавна соба“

  Основното јавно обвинителство Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм. По наредбата е постапено и лицата се лишени од слобода. Надлежниот јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведени тројца скопјани за „тешка кражба“

СВР Скопје до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против А.Б.(26), А.Ј.(23) и И.Г.(34), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „тешка кражба“ во маркет во населба Ѓорче Петров, при што се стекнале со противправна имотна корист од околу 804.700 денари. Врз основа на информациите на А.Б., кој […]

Вести Македонија

Амбасадата на САД донираше лаптопи за истражниот центар на ОЈО

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот донираа лаптопи на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Донацијата е наменета за потребите на истражниот центар во обвинителството и олеснување на неговата работа на терен во време […]

Вести Изјави Македонија

ЗНМ: ОЈО треба да ги гони лицата што ги изнеле записниците, а не оние што ги објавиле

Начинот и леснотијата со кои Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт за оддавање службена тајна во предистрага против  Александар Митовски од порталот „Infomax.mk” отвора сомнежи за нетранспарентност и селективност во постапката. ОЈО со обвинителниот предлог го терети Митовски за оддавање службена тајна од член 360 став 1 од Кривичниот законик […]