Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Вилма Русковска суспендирана, дисциплинска постапка за уште две обвинителки

  Во согласност со член 93 од Законот за јавното обвинителство, Јавниот обвинител денеска поднесе предлог за поведување дисциплинска постапка за утврдување одговорност на тројца јавни обвинители, за кои постои сомнение дека намерно и неоправдано направиле крупна професионална грешка, со што сториле тешка дисциплинска повреда од член 91 алинеа 6 од Законот за јавното обвинителство. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одземен пасошот на Жан Митрев заради постапка за измама на пациенти

  По утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од април 2020 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава до ОЈО Скопје

  Управата за финансиска полиција денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје во која се опфатени сите обвинители, за кои сметаат дека постојат основи на сомнение за сторени кривични дела при постапување во предметот по кој беше извршен претресот во Управата. Финансиската полиција објави дека обвинителите доставиле до судот лажни податоци за да […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО: Притвор за осомничен за телесна повреда при семејно насилство

  На 10 јули, пред зграда на булеварот „Јане Сандански“, осомничениот кај поранешната сопруга ги враќал двете малолетни деца за кои имале спогодба за видување. Најпрвин инсистирал да се качи во станот и да разговараат, а кога оштетената не му дозволила, пред влезот им го попречил патот и започнал да ја удира со тупаници во […]

Вести Македонија Ударни вести

Поднесено обвинение за убиството на Денис Тот

  По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против три лица за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетите, на 7 април, пред ноќен клуб во Градскиот парк во Скопје, заеднички го лишиле од живот оштетениот Денис Тот. По […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОJO го следи случајот со телефонските броеви на пратеници кои осамнаа на Твитер

  На социјалната мрежа Твитер се споделуваат телефонските броеви на пратениците од власта, а потоа им се порачува „да не го предаваат народот“. Службените телефонски броеви на пратениците од владејачката коалиција осамнаа на Твитер, со повик до граѓаните: „Порачајте им да не го предаваат македонскиот народ“. Ваквата објава на приватен профил на еден од корисниците […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвиненија за инцидентите за време на протестите во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведената претходна постапка, денеска до надлежниот суд поднесе обвинителни предлози против вкупно 12 лица, од кои 9 се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе изврши кривично дело од член 385 став 1 од Кривичниот законик, а три лица се гонат за  – Предизвикување општа опасност […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопјани осомничени дека вршеле изнуда со мачета

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Изнуда од член 258 став 2 од Кривичниот законик. Со употреба на сила и сериозна закана со опасно орудие – мачета и на особено насилен начин, тие присилиле […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Родители си ја продале ќерката на Белгиец – приведени три лица

  Предметен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица. Со преземените дејствија постои основано сомнение дека обвинетите сториле кривично дело – „Трговија со дете“ по чл. 418-г од Кривичниот законик. ​Во […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за бесправно градење во Центар

  Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно физичко и едно правно лице, кои се товарат дека сториле кривично дело – Бесправно градење од член 244 – а од Кривичниот законик. Обвинетиот, како одговорно лице – управител во правното лице, почнувајќи од 2018 година, без правосилно одобрение за градење издадено од надлежен орган, […]