Вести Свет Ударни вести

На изборите во Италија победи крајнодесничарската коалиција

  Лидерката на крајната десница Џорџа Мелони е победник на изборите во Италија, покажуваат изборните анкети, така што е на пат да стане првата жена премиер во земјата. Доколку бидат потврдени изборните резултати, Мелони ќе ја формира најдесничарската влада во Италија од Втората светска војна. Коалицијата составена од партијата на Џорџа Мелони – Браќа на […]