Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски за договорот со Фронтекс: Засекогаш ќе владее срамот над предавниците на бугарската кауза!

  Бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, денеска ги нападна политичките партии во Бугарија ДПС, ГЕРБ, Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија поради потпишувањето на договорот со Фронтекс меѓу Европската Унија и С Македонија, кој беше потпишан вчера на македонски јазик за време на посетата на претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишан е ФРОНТЕКС, првиот договор со Европската комисија на чист македонски јазик

  Денеска во свечената сала на Владата е потпишан т.н. „Договор за Фронтекс“, првиот ваков договор помеѓу Европската комисија и Република Северна Македонија на македонски јазик, во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.     Договорот го потпишаа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, еврокомесарката за внатрешни […]