Вести Македонија Став Ударни вести

Го слуша ли некој крикот на пензионерите? – Соња Крамарска

  Речиси 75 отсто од пензионерите во Македонија живеат во сиромаштија или се на работ на сиромаштија. Од тоа како се третирани пензионерите може да се дознае многу за државата и нејзиниот систем, пишува Соња Крамарска за Республика. „Ова е историско и рекордно зголемување – пензионерите со просечна пензија која во моментот е 16.300 денари […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Од расколник до сојузник – Соња Крамарска

  Остана горчливото чувство дека во Македонија се спроведуваше прогон поради декларирање на поинакво верско определување од црковниот меинстрим во државата, сето тоа во една чудна симбиоза меѓу државата и црквата, пишува Соња Крамарска за Республика. Со години македонската држава го прогонуваше и затвораше некогашниот велешки и повардарски митрополит на Македонската православна црква Јован (Зоран […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Македонија и ЕУ: Преговарачката рамка претесна за (дез)информациите-Соња Крамарска

  Ова беше бездруго старт кој вети конфузија, неизвесност, политичка драма и безброј прашања дали Македонија се качи на европскиот воз или повторно и’ избега, пишува Соња Крамарска за Республика. „Во име на граѓаните и Владата на Република Северна Македонија, ми претставува исклучителна чест што ја имам можноста да се обратам, на мојот мајчин македонски […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Здравство и образование: Партиски трофеи во политичката трговија-Соња Крамарска

  Здравството во Македонија служи за „лекување“ на разнишаните меѓупартиски односи во власта, а образованието – за премиерите и министрите да учат лекции како да го чуваат коалицискиот мир, пишува Соња Крамарска за Республика. Само неколку часа по смртта на несреќното момче Благојче кое беше болно од цистична фиброза, премиерот Димитар Ковачевски нервозно му порача на министерот за здравство […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Најновата “офанзива” од Софија го усложни амбиентот за уставните промени – Соња Крамарска

  Последните случувања ги направија преговорите далечни, а поради неутралниот тон што го зазеде ЕУ кон бугарската офанзивност кон Македонија, евроскептицизмот ќе зема нови „жртви“ на своја страна, пишува Соња Крамарска за Республика. Кога за првпат беше спомнато барањето на Бугарија за уставни измени, односно внесување на Бугарите во македонскиот Устав, многумина помислија дека е тоа услов […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Дали во 2023 корупцијата ќе исчезне во шапката на „Вујко Сем“ – Соња Крамарска

  Корупциското цунами ја пустоши Македонија со децении. Wake-up call потегот на САД ја разбранува домашната јавност, зголемувајќи ги очекувањата до еуфорија, пишува Соња Крамарска за Республика. „Вонредна вест: Ураганот „Анџела“ остави пустош во македонскиот правосуден и политички систем. Големи штети се нанесени и врз образовниот систем. Покосени се многу функционери чии засолништа се разурнати. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Партизацијата контра европеизацијата – Соња Крамарска

  Заскитан куршум од ловечка вечера заврши директно во срцето на правната држава. Куршумот ги онеспособи напорите државата да се ослободи од влијанието на партиите, пишува Соња Крамарска за Республика. Оваа мала метафора одлично го отсликува последниот случај со изборот на нов главен обвинител за гонење организиран криминал и корупција. Изборот на обвинителот Ислам Абази, […]

Вести Македонија Став

(Не)културна „војна“ на патот кон Европа – Соња Крамарска

  Eкстремистичките испади прераснаa во државна политика на Република Бугарија кон Македонија која ги затече македонските власти кои не успеваат да формулираат одговор што ќе ја задоволи пошироката јавност, пишува Соња Крамарска за Республика. Како сведок во детството на пограничните средби меѓу Македонија и Бугарија, поточно меѓу жителите на Малешевијата и Благоевград, со неверување го […]