Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ и СЕММ со пријава до МВР за ширење на говор на омраза на ФБ страната на Канал 5

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по пристигнатите пријави од страна на колеги и колешки денеска ќе поднесат пријава до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР. Конкретно, станува збор за објава на веб страната Канал 5 од 17-ти септември, со наслов ,,Нервозен арачиновец […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Срамна одлука на Апелациониот суд Скопје на штета на истражувачкото новинарство

  Советот на Апелациониот суд Скопје составен од судиите Гордана Ѓорчева, претседател на советот, Суад Алиу и Влатко Самарџиски, членови на советот, донесе срамна одлука на штета на слободното новинарство против колегите од Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ). Овој суд ја укинува пресудата на Основниот граѓански суд Скопје во корист на новинарите и повторно го враќа […]

Вести Македонија Став Ударни вести

За јавни наративи што стимулираат омраза и агресија, мора да има одговорност

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат говорот со кој се поттикнува насилство и стимулира родова дискриминација кој деновиве се појави на канал на „јутјуб“ платформата. Укажуваме дека слободата на говор подразбира одговорност и постоење на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Итна истрага за нападот врз Божиновски

  Здружението на новинарите на Македонија и Советот за етика во медиумите на Македонија бараат итна реакција од Министерството за внатрешни работи да спроведе брза и ефикасна истрага во интерес на пронаоѓање и санкционирање на напаѓачот врз сопственикот нa порталот “Буре весник” Зоран Божиновски. Според објавите во медиумите, нападот се случил вчера вечер во Битола, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СЕММ го осудува невнимателното медиумско известување околу самоубиството на ученик

  Советот за етика во медиумите на Македонија остро реагира за невнимателното и неетичко известување на медиумите околу самоубиство на ученик во скопската гимназија Корчагин. СЕММ ги потсетува своите членки и сите медиуми на професионалните препораки кои строго дефинираат кога и како смее да се известува за вакви трагедии.   Прво, строго правило е дека […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ и СЕММ го осудуваат омаловажувачкиот пристап на Апасиев кон новинарите

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат непристојниот и груб однос на пратеникот Димитар Апасиев кон новинарите,  служејќи се со стигматизирачки и дискриминаторен говор и нарекувајќи ги новинарите „проститутки“, во знак на незадоволство за начинот на којшто известуваат од меѓувладината конференција во Брисел. Со самото […]

Вести Македонија

Доделени наградите на СЕММ и ОБСЕ за најдобри новинарски стории

  Советот за етика во медиумите (СЕММ) денеска, преку видео-обраќање на Фејсбук, ги соопшти наградите за најдобрите новинарски стории за инклузивно известување за различностите и предизвиците во образованието.   Првата награда ја освоија Ана Цветковска, Борис Куноски и Ангела Рајчевска, од редакцијата на МИА, за сторијата на тема „Децата упатени во воспитно-поправен дом лишени од задолжителното образование“. Сторијата беше обработена преку серијал од текстови […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Не смее да се повтори грешката со платените кампањи во приватни медиуми

  Деновиве во собранието циркулира проблематичен предлог за измена на медиумските закони преку кој се брише активната забрана за владино рекламирање во приватните медиуми и истовремено се предвидуваат огромни суми за радиодифузерите од буџетот на граѓаните и тоа не само на централно, туку и на локално ниво.  За разлика од владејачките политички партии, ставот на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј. Во рамки на посетата присутни се новинари и медиумски работници на неколку медиуми за да известуваат за настанот. За изборот на овие приватни медиуми, кој […]

Вести Македонија Ударни вести

СЕММ објави Конкурс за најдобри новинарски стории

  Советот за етика во медиумите (СЕММ), во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, објавува конкурс за најдобри новинарски стории за искуствата на ранливите и маргинализираните групи во општеството и предизвиците со кои се соочуваат во образованието. Повикот за апликации е отворен за сите професионални новинари и редакции во државата за стории објавени во […]