Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Советот за безбедност да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина

  Претседателот Стево Пендаровски вчера попладне во Њујорк се обрати на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност, на тема „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на мирот и безбедноста во Украина“. Во обраќањето, претседателот Пендаровски порача дека најитната задача на Советот […]

Вести Македонија Ударни вести

Обраќање на претседателот Џафери на Конференцијата за демократија во Европа

    Претседателот Џафери се обрати на Конференцијата за демократија во Европа на тема: ,,Како можат парламентарците да помогнат во заштита и јакнење на демократијата и владеење на правото’’, во Стокхолм.                            “Во изминативе триесетина години, мојата земја, Република Северна Македонија, мина низ многу премрежија на својот демократски развој. Сепак, и покрај сѐ, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери на VI регионална конференција на телата за еднаквост во Југоисточна Европа

  Комисијата за спречување и заштита од дискриминација во соработка и под покровителство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ја организира „Шестата регионална конференција на телата за еднаквост на Југоисточна Европа“.   На конференцијата присуствуваа претставници на телата за еднаквост на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Словенија, Србија и Хрватска, претставници на други национални институции, […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски ќе се обрати на Самитот на Меѓународната платформа за Крим

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денес ќе се обрати на Самитот на Меѓународната платформа за Крим, којшто ќе се одржи преку видео конференциска врска. Самитот е предвидено да почне во 13:00 часот, а покрај државно-владиниот врв на Украина, претседателот, Володимир Зеленски, премиерот, Денис Шмигал, претседателот на тамошниот Парламент, Руслан Стефанчук, претставници од Крим, ќе […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Денес ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ – овој ден е историски

  Со одржувањето на првата меѓувладина конференција денеска во Советот на Европска Унија во Брисел, на која учествуваше владина делегација предводена од претседателот на Владата Димитар Ковачевски, Република Северна Македонија ги отвори преговорите за полноправно членство во Европската Унија. На овој историски важен настан со кој започнува ново поглавје за државата на патот кон ЕУ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска имаше свое обраќање на настанот по повод Денот на македонскиот јазик.     „Јазикот е наша татковина“! Со оваа порака, основоположникот на современиот македонски јазик, Блаже Конески, ни остави завет за негово чување, негување и унапредување, како еден од столбовите на нашиот идентитет. Прогласувањето на 5 мај за […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски пред ОН ја обвини Русија за најголемите злосторства по Втората светска војна

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во говор пред Советот за безбедност на ОН ја обвини руската војска за вршење на најголемите злосторства по Втората светска војна, посочувајќи на егзекуции на цивили и прегазување луѓе со тенкови од страна на руската војска „за забава“. Во обраќањето полно со емоции кое го направи еден ден по […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Земјата е безбедна, за економските предизвици сме целосно подготвени

  Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска, преку официјалните владини канали на „Јутуб“ (Youtube) и „Фејсбук“ (Facebook) имаше обраќање до јавноста.  Во обраќањето се осврна на стабилноста и безбедноста на државата, економските импликации од продлабочувањето на кризата, како и на активностите и мерките кои Владата ги презема со цел да ги ублажи […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Кревање на свесноста за постоењето на дезинформациите и нивните ефекти

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на завршната конференција на проектот „Информации против Дезинформации: Градење на отпорност кон дезинформациски практики во пост-ковид опкружување во Северна Македонија“, во организација на Евро-Атлантскиот Совет на Северна Македонија, поддржан од Секторот за јавна дипломатија на НАТО.     Претседателот Пендаровски оцени дека како конзументи на огромен број информации […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Кацарска до Џафери: Уставниот суд отежнато функционира со намален број на судии

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска испрати писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое изрази загриженост за состојбата со намалениот број на судии и побара Џафери да го заложи својот авторитет и во Собранието да се изберат нови четворица уставни судии во најскоро време.  Почитуван г. Џафери, Ви се обраќам во […]