Вести Македонија Ударни вести

Меџити: Обединетото Кралство ќе даде поддршка за изградба на нов Клинички центар

  Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити во рамки на работната посета на Обединетото Кралство се сретна со министерот за извоз, оддел за бизнис и трговија Лорд Малколм Офорд од Гарвел, на којашто беше искажана подготвеност од нивна страна за поддршка при финансирање на проектот за изградба на новиот Универзитетски Клинички центар.       […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Меџити во Лондон: Планирање на следните активности за изградба на новиот Клинички центар

  Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити е во работна посета на Обединетото Кралство, кадешто вчера оствари средба со специјалниот претставник на премиерот на Обединетото Кралство за трговија со Западен Балкан, Мартин Викерс, главниот оперативен директор на „International Hospitals Group“ (IHG), Симон Ешворт и со заменик-шеф на одделот за здравство (инфраструктура, едукација и тренинг) во […]

Вести Македонија Ударни вести

Децата со дијабет добија сензори за мерење на гликемија

  Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити денеска ја посети Универзитетската клиника за детски болести по повод обезбедените сензори за безболно и континуирано мерење гликемија кај децата.           Набавени се сензори за 650 пациенти, наменети за деца и млади до 18 години со дијабет тип 1, бремени жени со дијабет тип […]

Вести Македонија Ударни вести

Промовиран нов оддел на ГАК со современи апарати

  Денеска се промовираше новиот оддел на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство, опремен со современи апарати за дијагностика и фетална терапија кои ќе овозможат ран скрининг кај трудниците.           На настанот беше присутен министерот за здравство д-р Фатмир Меџити и грчката амбасадорка во земјава Софија Филипиду, со чија поддршка беше […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Меџити и онколошкиот колегиум: Квалитетот на терапијата е соодветна

  Утрово министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, присуствуваше на стручниот онколошки колегиум на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија, кој се одржува еднаш неделно.   На состанокот се разговараше за новиот систем на работа на Клиниката воведен неколку месеци наназад, начинот на контрола на терапијата, соодветна и навремена терапија за секој пациент, како и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Меџити-Клисаровска: Ќе се расчисти и казни секој кој има уддел во ова злосторство

  Министерот за здравство Фатмир Меџити и директорката на клиникатата, д-р Виолета Клисаровска, одржаа прес-конференција, на која темата беше скандалот на Онкологија. “Длабоко ме погоди и разгневи случајот за Онкологија, за кои МВР потегна истрага. Клиниката треба да служи како надеж за нашите болни од рак. Го разбирам револтот кај нашите граѓани, особено кај оние […]

Вести Македонија Ударни вести

Матичните лекари почнаа да препишуваат терапија која ја даваа само специјалисти

  Системот „Мој Термин“ од денеска е надграден и лековите што се одобрени за висок крвен притисок, дијабетес, астма, проблеми со намалена функција на тироидната жлезда и хронично-опструктивна белодробна болест и сега може да ги препишуваат матичните лекари.     “Започнавме реформска мерка со која овозможуваме матичните лекари да препишуваат хронична терапија за своите пациенти […]

Вести Македонија Ударни вести

Меџити: Од Владата побаравме нови 22 возила за Итната медицинска помош

  Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити денес ја посети службата за Итна медицинска помош во рамки на ЈЗУ Здравствен дом Скопје, со цел да се информира за нејзината работа која е со зголемен обем поради високите температури кои ја зафатија земјава.   Во текот на средбата Меџити посочи дека службата за Итна медицинска помош […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Меџити го разреши кардиохирургот Јовев!

    Министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши директорот на Универзитетската клиника за кардиохирургија, професор д-р Сашко Јовев, кардиохирургот кој го предводеше тимот кој ја направи првата трансплантација на срце. Меџити, одговарајќи на новинарско прашање во врска со ваквиот потег, рече дека секогаш кога ќе има нерегуларности во работењето, тој ќе постапи исто. „Веќе […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Вонреден инспекциски надзор во Клиничката болница – Битола

  Министерот за здравство Фатмир Меџити, по информацијата за починатото новороденче, ги откажа сите свои ангажмани и денеска ја посети Клиничката болница Битола, за на лице место да увиди што се случило. Истовремено, министерот се сретна и со родилката и изрази длабоко сочувство.   Директорот на болницата, д-р Александар Обедниковски изјави дека во текот на породување […]