Алтернатива Настани

Промоција на “Збунети компаси” од Зоран Анчевски

  Промоција на поетската збирка „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски (ИЛИ-ИЛИ), на 16 мај, со почеток од 20 ч. во Буква Промотор: Владимир Мартиновски   „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски се состои од пет циклуси песни кои градат многу занимливи меѓусебни врски, но и деликатни, дискретни, а суштински врски со претходното поетско творештво на Анчевски. […]

Вести Македонија Ударни вести

Промовирана монографијата „МВР за граѓаните 2017-2021“

  „МВР за граѓаните” е мотото под кое оваа година со неколку свечености го одбележуваме 7 Мај – Денот на македонската полиција. Тоа е концептот кој го применуваме уште од 2017, од моето доаѓање на чело на Министерството за внатрешни работи. Под истото мото ја создадовме и монографијата која денеска ја промовираме, имајќи го предвид […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Концертна промоција – Нов сингл на Горан Папаз и Влатко Стефановски

  Горан Папаз пред скопската публика ќе одржи солистички концерт, каде ќе бидат отсвирени неговите авторски нумери и неколку преработки на наши познати мелодии.   На концертот ќе биде испромовирана и новата песна, “Овој Момент“, која е во соработка со маестралниот Влатко Стефановски.   На концертот како специјален гостин ќе се појави и Маја Гроздановска […]

Алтернатива Настани

МКЦ: Промоција на збирка поезија “КУФЕР” од Ерол Туфан

  На платото пред МКЦ, вечерва во 20 часот ќе биде промовирана збирка поезија од Ерол Туфан насловена „Куфер”. Промотори ќе бидат Лидија Капушевска-Дракулевска и Владимир Мартиновски Модератор: Јулијана Величковска Стихозбирката „Куфер“ од Ерол Туфан содржи триесетина песни, а збогатена е и со илустрации од Владимир Мартиновски. Во книгата се објавени и два пригодни поговора […]

Алтернатива Настани

ЏЕЗТЕТИКА – промоција на книга фотографии од Татјана Ранташа

  Промоција на книга фотографии од Татјана Ранташа   На 5 март, сабота, со почеток во 13:00 часот, на платото пред МКЦ, ќе се одржи матине-промоцијата на првата книга фотографии на Татјана Ранташа, облагородена со текстуалните варијации на Александар Прокопиев, наречена – Џезтетика. Книгата се состои од портрети на 50-тина македонски џез-музичари, претставени преку објективот […]

Алтернатива Настани

Промоција на романот „Патот за Мека“ од авторот Мухамед Асад

  Промоција на романот „Патот за Мека“ од авторот Мухамед Асад, во Музеј на Македонската борба, на 18 февруари, во 18 часот.     Издавачот „Белиг“ има издвоено бесплатен примерок од романот за сите гости на промоцијата. Промотор на книгата ќе биде академик Ферид Мухиќ.     Повелете неколку рецензии за книгата: „Единствена книга. Нејзините […]

Алтернатива Настани

Изложба и промоција на книга на Државниот архив – одделение Тетово

        По повод 60 годишнината од формирањето и функционирањето на Државниот архив – одделение Тетово, денеска беше отворена изложбата “Документарното богатство на тетовскиот Архив”.           Покрај изложбата денеска беше промовирана и книгата “Преглед на национализираните наемни згради и земјиште во градежниот регион на Тетово 1958-1963”, приредена од м-р […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Промоција на видеозаписот, на новата песна на Горан Тонев – „Не можеш без мене“

  Во петок 17 декември, во MADISON Garden (до Театар Комедија), со почеток од 20 часот, во присуство на голем број пријатели, музички соработници и претставници на медиумите, ќе се случи промоцијата на видеозаписот, на новата песна на Горан Тонев – „Не можеш без мене“. Водител на промоцијата ќе биде познатото ТВ-лице Ведрана Ѓорѓевиќ.   […]

Алтернатива Настани

Промоција на новата книга „Торонто експрес“ на Зоран Спасов-Ѕоф

  Новата книга „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“ од Зоран Спасов Ѕоф, ќе биде промовирана утре, на 7 декември, со почеток во 20 часот, во книжарницата Literatura.mk Superstore во „Ист гејт мол“.     „Торонто експрес“ е ново, дополнето издание на популарната книга и литературен првенец на Ѕоф, „Тибам штркот“, во издание на „Попули“, дел […]

Алтернатива Настани

Промоција на книгата “ТОЈ И ЈАС” од Гордана Винчиќ 

  Промоцијата на книгата “ТОЈ И ЈАС”  од Гордана Винчиќ ќе се случи на 7. декември, во Домот на културата  “Кочо Рацин” во Скопје со почеток од 12 часот.     Гордана Винчиќ е уметник со над 20 самостојни и повеќе од 40 групни изложби во Македонија, Франција, Шведска, Англија, Русија, Мароко, Кипар и тн. Петнаесет години живееше […]