Алтернатива Настани

Театарска претстава „Момчето со пругасти пижами“ во МНТ

  Театарска претстава „Момчето со пругасти пижами“, 24 ноември, Македонски народен театар, со почеток од 20 часот Жива слика за војната и нејзините ужаси низ призма на интензивен психолошки судир на архетипни карактери кај едно нацистичко семејство во окупирана Полска. Длабоко скриени брачни тајни испреплетени со расизам, љубов и ксенофобија. Театарската претстава „Момчето со пругасти […]

Алтернатива Настани

МНТ со претставата „Народен непријател“ вечерва гостува во Србија

  Македонскиот народен театар вечер на сцената „Бора Станковиќ“ во Врање ќе ја одигра претставата „Народен непријател“, по текст на Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ.  МНТ  е дел од овогодишниот XLII интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, на покана од селекторот на фестивалот Слободан Савиќ (театарски критичар и уредник на РТС), каде што […]

Алтернатива Настани

МНТ на фестивалите „Отело“ и „Стоби“ со „Народен непријател“ и „Бакхи: Агава“

  Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ вечер, 9 октомври, го отвора 7. Интернационален театарски фестивал „Отело“ во Гостивар. Во претставата играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Ана Арсовска, Благој Веселинов, Петре Арсовски, Сашка Димитровска, Александар Михајловски, Нино Леви и Григор Јовановски. На 10 октомври, пак, во рамките на официјалната програма […]

Алтернатива Настани

“ИВАНОВ” на А.П. Чехов во МНТ

  “ИВАНОВ”, Автор: А. П. Чехов, МНТ   Превод од руски јазик: ДРАГИЦА НАЈЧЕСКА, Адаптација и режија: ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА, Извршен продуцент: ВИКТОР РУБЕН, Сценографи: ИЛИНА АНГЕЛОВСКА, ТОДОР ДАЈЕВСКИ, ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА, Костимограф: РОЗА ТРАЈЧЕСКА-РИСТОВСКА, Композитор: ДАВИД АНГЕЛЕВСКИ Инструктор за техника на качување и движење на карпа и обезбедување со јаже: АЛЕКСАНДАР ЗАРАПЧИЕВ Асистенти инструктори за техника […]

Алтернатива Настани

“ЛАГАТА” од Флоријан Зелер на Скопско лето

  „ЛАГАТА“ во рамки на Скопско лето, 23 јуни, МНТ, Автор: Флоријан Зелер Режисер: Бесфорт Идризи   Преведувач на драмскиот текст: Офелија Ковилоска Сценограф: Крсте С. Џидров Костимограф: Роза Трајческа-Ристовска Автор на музиката: Игор Василев-Новоградска   УЛОГИ: Павле – Јордан Симонов, Родна – Габриела Петрушевска, Михаил – Оливер Митковски, Јована – Драгана Левенска   Премиера: […]

Алтернатива Настани

Премиера “ИВАНОВ” – А. П. Чехов во МНТ

  Премиера “ИВАНОВ”, МНТ, 26 мај, Автор: А. П. Чехов, Адаптација и режија: ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА   Превод од руски јазик: ДРАГИЦА НАЈЧЕСКА Извршен продуцент: ВИКТОР РУБЕН Сценографи: ИЛИНА АНГЕЛОВСКА, ТОДОР ДАЈЕВСКИ, ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА Костимограф: РОЗА ТРАЈЧЕСКА-РИСТОВСКА Композитор: ДАВИД АНГЕЛЕВСКИ Инструктор за техника на качување и движење на карпа и обезбедување со јаже: АЛЕКСАНДАР ЗАРАПЧИЕВ Асистенти […]

Алтернатива Настани

Премиера на “ПОЕТРОНИКА” во МНТ

  ПРЕМИЕРА – ПОЕТРОНИКА, МНТ, 8 јуни Поетроника е проект кој содржи избор на дела од македонското поетско творештво ставено во современ музички контекст. Покрај спецификата дека станува збор конкретно за македонско поетско творештво опфаќајќи ги хронолошки сите генерации поети, Поетроника се разликува од сите досегашни слични обиди во самиот пристап кон наративот и се […]

Алтернатива Настани

Отварање на Танц Фест 2023 – Таленти во Движење

  ТАНЦУВАЈЌИ СОЗДАВАМЕ ИДНИНА!, 04.04.2023, 20:00 часот, Македонски Народен Театар   КОДАРТС ТАНЦОВА КОМПАНИЈА, Ротердам, Холандија НЕМОЖНА ЉУБОВ Кореографија: Џианхуи Ванг Музика: Нова композиција, Хошико Јамане Драматургија: Константинос Шацикипраиос Костими: Asalia Khadjé, Jianhui Wang Репетитори: Кит-Дерик Рендолф, Квентин Роџер   ХОРИЗОНТ ОД НАСТАНИ Кореографија: Мациеј Кузмински Музика: Јохан Јохансон, Лет од градот (уредил Мациеј Кузмински) […]

Алтернатива Настани

“ОД БАХАНТКИТЕ ДО АГАВА” во МНТ

  ОД БАХАНТКИТЕ ДО АГАВА, МНТ, 16 февруари, Според: Еврипид/Тамара Барачков, Режисер: Нина Николиќ Во „Бахантките“ на Еврипид, една од Тебанките која го прифаќа култот на Дионис — Агава, поголемиот дел од драмата го поминува „надвор од сцената“, таа е ликот за кој се зборува, а нејзиното однесување е предмет на толкување и прераскажување на […]

Алтернатива Настани

“Животот на Молиер” во Македонски народен театар

  Животот на Молиер, 20 октомври во Македонски народен театар МНТ, со почеток од 20 часот   Автор: Михаил Булгаков, Режисер: Александар Поповски   УЛОГИ Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар „Регистар“, […]