Вести Македонија Ударни вести

Притвор за полицаец за силување на сопствениот син

  Донесено е решение за мерка притвор за полициски службеник од Демир Капија осомничен за родосквернавење врз сопствениот син, информираа денеска од Основен суд Кавадарци. – Постапувајќи по предлогот на ОЈО Кавадарци за постоење основано сомнение за сторено кривично дело родосквернавење врз сопствениот син кога бил на возраст од 17 години по чл. 194 ст. […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за турски државјанин за силување во Скопје

  СВР Скопје-Единица за насилен криминал, одделение за крвни и сексуални деликти поднесе кривична пријава против С.А.(30) од Република Турција, со живеалиште во с.Пагаруша, општина Студеничани, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело по член 186 од Кривичниот законик. На 24.12.2022 околу 03.30 часот на  ул.„Кирил и Методиј” во Скопје физички нападнал 24-годишна […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО: Истрага за силување на дете во Тетово

  Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 19-годишник, на 12 април, во близина на маркет кај старите згради на Државниот универзитет во […]